پاکستان: پهپادها در پنج سال گذشته ۶۷ غیرنظامی را کشته‌اند

پهپاد/درون آمریکایی
Image caption مقامات پاکستان با حملات پهپادها مخالف هستند و آن را ناقض قوانین بین‌المللی و حاکمیت ملی پاکستان عنوان می‌کنند

پاکستان می گوید که از سال ۲۰۰۸ تا کنون ۶۷ غیرنظامی در حملات هواپیماهای بدون سرنشین (درون/پهپاد) کشته شده‌اند.

مقامات این کشور می‌گویند که در این مدت بر اثر حملات ۳۱۷ پهپاد، ۲۱۶۰ ستیزه جو کشته شده‌اند.

وزارت دفاع پاکستان این آمار را در پاسخ به پرسشی از سوی سنای این کشور ارایه کرده است.

در این پاسخ گفته شده است که از ابتدای سال‌ ٢٠١٢ میلادی تاکنون هیچ غیر نظامی در اثر این گونه حملات کشته نشده است.

این آمار از ارقام ارایه شده قبلی از سوی سازمان‌های مستقل بسیار پایین‌تر است. اما مقامات پاکستانی درخصوص این تفاوت در آمارها، جزئیاتی ارایه نکرده‌اند.

مرکز تحقیقات لندن که در خصوص حملات پهپادها در پاکستان تحقیق می‌کند به بی‌بی‌سی گفته است که بر اساس تخمین این سازمان بین ۳۰۸ تا ۷۸۹ غیر نظامی تنها از اول ژانویه سال‌جاری تاکنون بر اثر این حملات کشته شده‌اند.

بر اساس آمار این سازمان، در این مدت بین ۲۳۷۱ تا ۳۴۳۳ نفر کشته شده‌اند.

بن امرسون، گزارشگر سازمان ملل در گزارشی که اواسط ماه جاری میلادی (اکتبر) منتشر کرد می‌گوید که دولت پاکستان به وی گفته است که از زمان شروع این حملات در سال ۲۰۰۴ میلادی، دست کم ۴۰۰ غیر نظامی در پاکستان کشته شده اند.

آقای امرسون در ایمیلی که به خبرگزاری آسوسیتدپرس فرستاده، می‌گوید: "اگر آمار دقیق کشته شدگان غیر نظامی بسیار پایین‌تر است، باید این نکته مشخص شود و این تفاوت آماری توضیح داده شود."

گزارشگر سازمان ملل متحد پیشتر آمریکا را متهم کرده بود که این کشور از طریق حمایت از استفاده از چنین هواپیما‌هایی خارج از منطقه جنگی، قوانین بین‌المللی را به چالش می‌کشد.

مقامات پاکستان با حملات پهپادها مخالف هستند و آن را ناقض قوانین بین‌المللی و حاکمیت ملی پاکستان عنوان می‌کنند.

نواز شریف، نخست وزیر پاکستان، در ملاقات اخیر خود با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر این نظر را تکرار کرد و خواهان توقف این حملات شد؛ هر چند عملیات پهپادهای آمریکایی در پاکستان و سایر نقاط جهان، محور اصلی برنامه دولت باراک اوباما برای مبارزه با تروریسم را تشکیل می‌دهد.

به گفته برخی ناظران، در حالیکه دولت‌های آمریکا و افغانستان معتقدند که مراکز فرماندهی و سازماندهی شورشیان ضد دولتی افغانستان در خاک پاکستان قرار دارد، احتمالا عملیاتی از نوع حملات پهپادها به این مراکز همچنان بخشی مهم از نبرد ایالات متحده با "تروریسم جهانی" را تشکیل خواهد داد و شاید خروج واحدهای رزمی ارتش آمریکا از افغانستان، بر اهمیت این نوع عملیات هم بیافزاید.

مطالب مرتبط