سازمان ملل: تجهیزات تولید جنگ‌افزار شیمیایی سوریه نابود شدند

سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی (او پی سی دبلیو) و بازرسان سازمان ملل می‌گویند که تجهیزات اعلام شده تولید سلاح‌های شیمیایی سوریه نابود شده‌اند.

اظهارات آنها یک روز پیش از اتمام مهلت تعیین شده برای نابودی این تجهیزات اعلام شده است.

بر اساس گزارشها، اکنون که تجهیزات تولید مواد شیمیایی سوریه از بین رفته، این کشور تا اواسط سال آینده میلادی (۲۰۱۴) باید سلاح‌های شیمیایی خود را از بین ببرد.

سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی و بازرسان سازمان ملل گفته‌اند که آنها از ۲۱ محل از مجموع ۲۳ مرکز اعلام شده مربوط به تسلیحات شیمیایی سوریه بازرسی کرده‌اند. در بیانیه آنها همچنین آمده است که دلایل امنیتی مانع از دسترسی آنها به این دو مرکز شده است؛ اگرچه به گفته آنها تجهیزات مستقر در این دو مکان قبلا به مراکز دیگر منتقل شده بود.

پیشتر روز یکشنبه (۲۷ اکتبر)، سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی اعلام کرد که دولت سوریه جزئیات طرح مربوط به انهدام تسلیحات و ذخایر شیمیایی خود را به آنها ارائه کرده است.

به گفته این نهاد بین‌المللی این مدارک روز پنج شنبه ( ۲۴ اکتبر) سه روز قبل از اتمام مهلت تعیین شده، ارائه شده بود.

سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی قبلا در بیانیه‌ای گفت که سوریه این اطلاعات را به عنوان بخشی از توافق به دست آمده بین روسیه و آمریکا در یک ماه پیش ارائه کرده است.

این اطلاعات زمینه لازم را در مورد طرح‌هایی که باید برای انهدام سیستماتیک و کامل تسلیحات و تجهیزات شیمیایی سوریه ارائه شود، فراهم می‌کند.

اطلاعات ارائه شده از سوی سوریه طرحی کلی را برای انهدام این تسلیحات شامل می‌شود که باید توسط سازمان منع تسلیحات شیمیایی تا ۱۵ نوامبر (ماه آینده میلادی) مورد بررسی قرار گیرد.

روز جمعه ( ۲۵ اکتبر) نروژ در خواست آمریکا را مبنی بر دریافت محموله‌ای از تسلیحات شیمیایی سوریه برای انهدام رد کرد.

دولت نروژ در توضیح علت رد درخواست آمریکا گفت که قادر نیست تا ضرب الاجل تعیین شده عملیات انهدام را به اتمام برساند.

بازرسان سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی پس از استفاده از مواد شیمیایی در سوریه که منجر به کشته شدن صدها نفر شد، به آن کشور اعزام شدند.

دولت سوریه متهم شد که نیروهای این کشور از مواد شیمیایی استفاده کرده‌اند. اتهامی که سوریه آن را بشدت رد کرده و همواره گفته است که شورشیان مخالف عامل اصلی استفاده از مواد شیمیایی بوده‌اند.

روسیه که از متحدان اصلی سوریه به شمار می‌رود نیز با این نظر مقامات سوری موافق است.

به دنبال این حادثه و پس از تهدیدهای آمریکا برای استفاده از حمله نظامی در سوریه، و پس از توافق آمریکا و روسیه از متحدان اصلی سوریه و توافق دمشق؛ بازرسان سازمان "او پی سی دبلیو" به سوریه اعزام شدند.

براساس گزارشها از زمان شروع درگیریها در سوریه از حدود دو سال و اندی پیش تاکنون گفته می‌شود که بیش از ۱۰۰ هزار نفر کشته و میلونها نفر آواره شده‌اند.

مطالب مرتبط