قطار مسکو-دوشنبه با پنجره‌های شکسته به وطن رسید

واگون
Image caption پنجره‌های 16 واگون قطار از سنگ‌اندازی جوانان مهاجم روس خراب شده است

شب گذشته (چهارشنبه 30 اکتبر) قطار مسافربری در مسیر مسکو-دوشنبه که در قلمرو روسیه مورد حمله افراد نامعلوم قرار گرفته بود، به ایستگاه راه آهن پایتخت تاجیکستان رسید.

به گفته مقامات شرکت راه آهن تاجیکستان، شب شنبه 26 اکتبر در ایستگاه راه آهن تیرنووکا، در قسمت جنوب و شرقی شبکه راه آهن روسیه حدود 20 نفر به قطار تاجیکستان در مسیر "مسکو-دوشنبه" حمله کردند.

در نتیجه این حمله که گفته می‌شود از سوی گروهی از جوانان نژادپرست روس صورت گرفته، شیشه‌های 16 پنجره واگونهای یکم تا هفتم قطار شکسته و برخی از مسافران آسیب دیده‌اند.

واقعا قطار مسافربر "مسکو-دوشنبه" با شیشه‌های شکسته به شهر دوشنبه وارد شد و در برخی از پنجره‌های خراب‌شده واگونها چسپ و پلاستیکها نصب شده بودند.

ممانعت مرزبانان

راهبلدان واگونها گفتند که افراد مهاجم “بچه‌های اوباش روس” بودند که به جانب واگونها سنگ پرتاب کرده و سپس فرار کرده‌اند.

گل‌غنچه نوروزاوا، راهبلد واگون شمار 3، گفت: “اینها اوباش بودند. نیم شب و تاریک بود. یگان نفر آنها را ندیدیم. شیشه پنجره واگن ما را شکسته و گریختند.”

خانم نوروزاوا گفت که هیچ صدا یا شیعار ضد تاجیکی یا دشنام را نشنیده است و فکر می‌کند که این عمل کار دست اوباشان است.

همزمان، بیشتر راهبلدان قطارها از هر گونه ابراز نظر در مورد حمله به واگونهای قطار تاجیکستان خودداری کرده و گفتند که تنها پس از اجازه مقامات شرکت "راه آهن تاجیکستان" با خبرنگاران صحبت خواهند کرد.

Image caption راهبلدان حمله به قطار را "عمل اوباشانه" خواندند

ضمنا، شام روز گذشته مأموران مرزبانی تاجیکستان در ایستگاه پخته آباد، در 70 کیلومیتری غرب شهر دوشنبه، از وارد شدن شماری از خبرنگاران به این قطار برایصحبت با مسافران آسیب‌دیده که از روسیه برمیگشتند، مانع شدند.

این در حالیست که مسئولان شرکت "راه آهن تاجیکستان" از قبل برای وارد شدن خبرنگاران به این قطار در پخته آباد و صحبت با مسافران آسیب‌دیده موافقت کرده بودند.

وزارت امور داخله روسیه ضمن یک بیانیه که در سایت اینترنتی این وزارت منتشر شد، حادثه سنگباران شدن قطار مسافربری تاجیکستان را یک "عمل اوباشی" خوانده است.

در این بیانیه تعداد مهاجمان تا 10 نفر ارزیابی شده است. پلیس روسیه گفت که این افراد در اعتراض به ممانعت قطار تاجیکستان از عبور یک قطار دیگر روسیه به جانب این قطار سنگ پرتاب کرده‌اند.

وزارت امور داخله روسیه خبر سر دادن شعار و صداهای ملت گرایانه و ضدتاجیکی از سوی این افراد را تکذیب کرده است.

ضمناً، سفارت تاجیکستان در شهر مسکو حمله به قطار مسافربری تاجیکستان در قلمرو روسیه را محکوم کرده و از نهادهای مربوطه آن کشور خواسته است که این واقعه را جدا بازرسی کنند.

شعارهای 'ضد تاجیکی'

در همین حال، برخی از مسافران قطار "مسکو-دوشنبه" عمل اوباشانه بودن این حادثه را رد کرده و گفتند که به هنگام حمله به قطار تاجیکستان شعارهای “ضدتاجیکی” صدا داده است.

میرزاخان رحمانقول اف، یک ساکن ناحیه وخش ولایت ختلان و مسافر واگون شماره 10 این قطار، گفت که حدود 10 نفر از جوانان 14-15 ساله روس اول به پنجره های واگون سنگ انداخته و سپس، به داخل واگون درآمده‌اند.

Image caption آقای رحمانقول اف گفت که حمله‌گران مسافران تاجیک را دشنامهای قبیح دادند

آقای رحمانقول اف گفت که هرچند در داخل آنها مسافران را لت و کوب نکردند، اما تاجیکان را دشنامهای قبیح داده‌اند.

یک مسافر دیگر که خود را رستم معرفی کرد، گفت افراد مهاجم به قطار "ای سیاهها! از روسیه دفع شوید!" می‌گفتند. اما مأموران پلیس حمل و نقل روسیه همچون تماشابین این حادثه را "تماشا" می‌کردند.

عده‌ای از مسافران قطار گفتند که ممکن است حمله به قطار تاجیکستان به حادثه ناحیه بریولاوا شهر مسکو ربطی داشته باشد.

به گفته آنها، در ظرف دو هفته اخیر فشار نهادهای مربوطه روسیه، بخصوص، اداره مهاجرت و پلیس بر مهاجران کاری افزایش یافته و تعداد زیادی از مهاجران بازداشت شده‌اند.

رستم گفت که به این دلیل مجبور شده است، پس از سه ماه کار در روسیه این کشور را ترک کند.

وی می‌گوید که نتوانسته است در این مدت کار خوبی پیدا کند و به دلیل کمبود پول مجبور شده است نه از طریق هواپیما، بلکه توسط قطار به وطن بازگردد.

در پی کُشته شدن ایگوار شیربک اف 25 ساله در ناحیه بریولاوا مسکو در اواسط ماه جاری که آشوب و اعتراض و ساکنان این محل را در پی داشت و چند تن از افراد پلیس زخمی شدند، موضوع انجام تدابیر سختگیرانه علیه مهاجران در روسیه دوباره مطرح شده است.

در همین حال، سازمان عفو بین‌الملل با انتشار یک بیانیه بازداشت 1.2 هزار مهاجر کاری در ناحیه بریولاوای مسکو را “اقدامی تبعیض‌آمیز از سوی دولت روسیه” خوانده است.

مطالب مرتبط