ملاقات مرزبانان تاجیکستان، روسیه و افغانستان در شیرخان بندر

مرز افغانستان
Image caption ولاديمير کولیش اف، معاون اول رئیس اداره فدرال امنیت روسیه و فرماناده مرزبانان این کشور در شیرخان بندر با همتایان تاجیک و افغان خود ملاقات انجام داد

فرمانده مرزبانان روسیه روز چهارشنبه 30 اگتبر در مرز مشترَک تاجیکستان و افغانستان با همتایان تاجیک و افغان خود دیدار و گفتگو کرد.

این ملاقات در چارچوب سفر سه‌روزه ولاديمير کولیش اف، معاون اول رئیس اداره فدرال امنیت روسیه و فرمانده مرزبانان این کشور انجام یافت.

آقای کولیش اف شام روز 29 اکتبر وارد تاجیکستان شده و روز، 30 اکتبر از پاسگاههای مرزی پنج پایان در تاجیکستان و پاسگاه مرزی شیرخان بندر در افغانستان دیدن کرد.

خوشنود رحمت‌الله‌یف، سخنگوی اداره مرزبانی کمیته امنیت ملی تاجیکستان گفت، در این سفر به مرز مشترَک تاجیکستان و افغانستان آقای کولیش اف را شیرعلی میرزا، همتای تاجیکش همراهی کرد.

به گفته سخنگوی اداره مرزبانی تاجیکستان قرار بود در پاسگاه مرزی شیرخان بندر افغانستان ملاقات چهارجانبه فرماندهان مرزبانان تاجیکستان، افغانستان، روسیه و ازبکستان صورت می‌گرفت.

اما نماینده ازبکستان در این ملاقات رؤسای نهادهای مرزبانی حضور نداشت. طبق اطلاع رسمی جانب ازبکستان "به سببهای فنی" نتوانسته است در این ملاقات شرکت کند.

اما شیرعلی میرزا، ولاديمير کولیش اف و ژنرال احمدزی، فرمانده پلیس سرحدی افغانستان در شیرخان بندر ملاقات خود را انجام دادند.

مقامات مرزبانی سه کشور در جریان این ملاقات برنامه همکاریهای بعدی خود را در زمینه تأمین امنیت مرز میان تاجیکستان و افغانستان بررسی کردند.

به گفته آقای رحمت‌الله‌یف در محور ملاقات موضوعات متمرکز و هماهنگسازی کار نهادهای مرزبانی سه کشور برای تأمین امنیت مرز، تبادل اطلاعات فوری در زمینه فعالیت گروههای قاچاقبر مواد مخدر، تروریست و افراطگرا قرار داشت.

در پایان این دیدار و گفتگو مقامهای اول نهادهای مرزبانی سه کشور در این زمینه موافقت نامه ای به امضا رسانیدند. کارشناسان می‌گویند، این موضوع برای سه کشور با توجه به خروج نیروهای خارجی از افغانستان در سال 2014 بیش از پیش مهم شده است.

انتظار می‌رود ولاديمير کولیش اف، فرمانده اداره مرزبانی روسیه روز پنجشنبه 31 اکتبر با سعیدمومن یتیم اف، رئیس کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان و نظامیان روس، مستقر در این کشور ملاقات انجام بدهد. قرار است او همچنین از "آموزشگاه عالی سرحدی" تاجیکستان نیز دیدن کند.

مرزبانان روس در سال 2006 مراقبت از مرز میان تاجیکستان و افغانستان را کاملا به مرزبانان تاجیک تحویل دادند.

پس از خروج نیروهای مرزبان روسیه از مرز تاجیکستان با افغانستان تعداد مرزبانان تاجیک در این مرز تا 16 هزار نفر افزایش یافته و 11 پاسگاه جدید مرزی بنیاد شد.

با وجود این امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان در جلسه سران کشورهای سازمان پیمان امنیت دسته‌جمعی در سوچی مرزهای جنوبی کشورش را مرزهای کشورهای اتحاد دولتهای مستقل همسود عنوان کرده و خواستار ارائه کمکهای فنی و سلاح به مرزبانان تاجیک شده بود.

او هشدار داده بود که در سالهای اخیر موارد ورود غیرقانونی گروههای تروریستی و قاچاقبران مواد مخدر از افغانستان به تاجیکستان افزایش یافته است.

در همین حال نیکولای باردیوژا، دبیر کل سازمان پیمان امنیت دسته جمعی در جریان سفر خود به تاجیکستان در اوایل ماه جاری گفته بود که این سازمان برنامه بین دولتیی را برای تحکیم مرز میان تاجیکستان و افغانستان تهیه خواهد کرد.

گفته می‌شود این برنامه از جمله کمکهای فوری فنی-نظامی را به مرزبانان تاجیک در نظر می‌گیرد.

بنا به گفته خوشنود رحمت‌الله‌ی،سخنگوی مرزبانان کمیته امنیت ملی تاجیکستان، ولاديمير کولیش اف تا روز جمعه در تاجیکستان خواهد ماند.