حزب سوسیال دموکرات تاجیکستان انتخابات را تحریم کرد

رحمت الله زائر‌اف
Image caption آقای زائر‌اف از منتقدان اصلی پرزیدنت رحمان محسوب می‌شود

حزب سوسیال-دموکرات تاجیکستان به رهبری رحمت الله زائر‌اف ,حقوقدان سر‌شناس و از منتقدان اصلی پرزیدنت رحمان ,انتخابات قریب‌الوقوع ریاست جمهوری را تحریم کرد.

تصمیم این حزب به تحریم انتخابات ریاست جمهوری که قرار است ۶ نوامبر برگزار شود بعد از ظهر روز پنجشنبه ۳۱ اکتبر در جلسه شورای سیاسی آن گرفته شده‌است.

شاکرجان حکیم‌اف ,معاون رهبر این حزب، در صحبت با بی‌بی‌سی گفت که بیانیه شورای سیاسی این حزب درباره تحریم انتخابات در ساعات آینده در تارنمای حزب سوسیال-دموکرات منتشر خواهد شد.

در این بیانیه از جمله ذکر شده‌است که انتخابات پیش‌رو که در آن امام‌علی رحمان، رئیس جمهوری فعلی، با پنج نامزد کم‌تر شناخته‌شده رقابت می‌کند "انتخاباتی تقلبی" خواهد بود.

به گفته آقای حکیم‌اف، یکی از دلایل اصلی تحریم انتخابات از سوی حزب سوسیال-دمکرات که از احزاب عمده مخالف محسوب می‌شود، قانون ناکامل انتخابات ریاست جمهوری و تخلفات گسترده در جریان جمع‌آوری امضا برای نامزد مخالفان است.

حزب سوسیال-دموکرات اگرچه هیچ نامزدی را برای انتخابات رسماً معرفی نکرده‌ است، ولی به عنوان یکی از اعضای عمده اتحادیه نیرو‌های اصلاح‌طلب تاجیکستان حمایت خود را از نامزدی آینهال بابانظراوا اعلام کرده بود.

خانم بابانظراوا را حزب نهضت اسلامی، عمده‌ترین حزب مخالف دولت در تاجیکستان، به عنوان نامزد معرفی کرد اما تیم او موفق نشد در مهلت تعیین‌ شده شمار کافی از امضا‌های طرفدارانش را برای تایید نامزدیش جمع‌آوری کند.

خود خانم بابانظراوا و اعضای تیمش مقامات محلّی دولتی را در شهر‌ها و نواحی تاجیکستان به ایجاد موانع در راه جمع‌آوری امضا برای ثبت نامزدی او متهم کرده‌اند.

آنها همچنین کمیسیون مرکزی انتخابات و همه پرسی تاجیکستان را به آن متهم کرده‌اند که با اجازه ندادن جمع‌آوری امضا در میان مهاجران کاری تاجیک در خارج از کشور اصل برابری در انتخابات را نقض کرده و مانع شرکت نامزد مخالفان شده‌ است.

اما کمیسیون مرکزی همه‌پرسی و انتخابات این اتهامات را رد کرده و می‌گوید که اعضای تیم آینهال بابانظراوا در زمان تعیین‌ شده امضا‌های خود را به کمیسیون تحویل نداده‌اند.

حزب سوسیال-دموکرات تنها حزب رسمی است که به طور آشکار انتخابات ریاست جمهوری ۶ نوامبر در تاجیکستان را تحریم می‌کند. قبلاً رهبران حزب نهضت اسلامی اعلام کرده بودند که از شرکت در انتخابات خودداری می‌کنند ولی "این به معنای تحریم انتخابات نیست."

برخی از احزاب و گروه‌های مخالف که در خارج از تاجیکستان فعالیت دارند از جمله "حرکت وطن‌دار" به رهبری داداجان عطاالله روزنامه‌نگار تبعیدی و مخالف، نیز اعلام کرده‌اند که انتخابات ریاست جمهوری ۶ نوامبر در تاجیکستان را تحریم می‌کنند و از جانب‌داران خود خواسته‌اند که روز انتخابات به پای صندوق‌های رای نروند.

کمیسیون انتخابات و همه‌پرسی تاجیکستان هنوز هیچ واکنشی به این اقدام نکرده‌ است.

در همین حال انجمن حزب سوسیال-دموکرات که روز ۱۲ اکتبر برگزار شد از کمیسیون مرکزی انتخابات و همه‌پرسی خواست که نامزدی امام‌علی رحمان، رئیس جمهوری را لغو و خانم بابانظراوا را ثبت کند وگرنه این حزب انتخابات را تحریم می‌کند.

در مصوبه این انجمن آمده بود که در صورت اجرا نشدن این درخواست شورای سیاسی حزب سوسیال-دموکرات در مورد نحوه شرکت در انتخابات ریاست جمهوری از جمله احتمال تحریم انتخابات تصمیم نهایی را خواهد گرفت.

مطالب مرتبط