اوباما مشکلات طرح اصلاحات بیمه را پذیرفت و از آن دفاع کرد

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، در واکنش به انتقادهای گسترده درباره وبسایت طرح اصلاح بیمه خدمات درمانی این کشور، اذعان کرد که مشکلاتی دارد و در عین حال بار دیگر از کلیت این طرح دفاع کرد.

آقای اوباما که در شهر بوستون ایالت ماساچوست سخن می‌گفت، تاکید کرد از مشکلات وبسایت این طرح "ناخشنود " است ولی بار دیگر از طرح اصلاحات بیمه درمانی که سال ۲۰۱۰ تصویب شد، دفاعی تمام‌عیار کرد.

پیش از او، وزیر بهداشت آمریکا از مردم این کشور بابت وبسایت پر مشکل طرح بیمه و نارضایتی از آن عذرخواهی کرده بود.

قانون "حمایت از بیمار و بیمه درمانی مقرون‌به‌صرفه" که باراک اوباما از ابتدای ریاست جمهوری خود در پی تصویب و اجرای آن بوده، بزرگ‌ترین تغییر در نظام خدمات درمانی آمریکا در نیم قرن گذشته به حساب می‌آید.

رئیس‌جمهوری آمریکا در سخنان خود در بوستون بار دیگر گفت که این طرح اصلاحات بیمه را قابل‌اجرا و مفید می‌داند و در به‌نتیجه‌رساندن آن فروگذار نخواهد کرد.

این طرح که عموما به عنوان "بیمه اوباما" شناخته می‌شود، می‌گوید بنا دارد پوشش خدمات بیمه را گسترش دهد.

در حال حاضر حدود ۱۵ درصد از جمعیت آمریکا یعنی حدود ۵۰ میلیون نفر زیر پوشش بیمه خدمات درمانی نیستند.

ولی وبسایتی که دولت فدرال برای اجرای این قانون راه انداخته و یک عنصر اساسی در این طرح است، خطاها و مشکلات متعددی داشته است.

در این وبسایت که روز اول اکتبر راه افتاد، شهروندان آمریکایی می‌توانند از بین بسته‌های مختلف بیمه خدمات درمانی برای خود انتخاب کنند.

انتقاده درباره 'لغو بیمه صدها هزار نفر'

علاوه بر مشکلات وبسایت دولتی اجرای طرح بیمه جدید، منتقدان آن در این مدت ایرادهای دیگری هم به آن گرفته‌اند.

در این باره کمیته انرژی و مالیه مجلس نمایندگان آمریکا، وزیر بهداشت این کشور را فراخوانده و او را به انتقاد گرفته است.

فرد آپتان، رئیس جمهوری‌خواه این کمیته، از وزیر بهداشت انتقاد کرده است که چرا شرکت‌های بیمه در حال لغو کردن بیمه صدها هزار آمریکایی هستند و می‌گویند بیمه این شهروندان با طرح جدید خدمات بیمه درمانی تطابق ندارد.

این اقدام شرکت‌های بیمه با تضمین‌های قبلی باراک اوباما تضاد دارد که مکرر گفته بود پس از اجرای طرح بیمه جدید هم مردم می‌توانند بیمه‌های فعلی خودشان را نگه دارند.

کتلین سبلیوس، وزیر بهداشت ایالات متحده، این انتقاد را رد کرده و گفته است کسانی که بیمه‌شان لغو شده می‌توانند در طرح جدید، بیمه بهتری با همان قیمت دریافت کنند.

اجزای طرح جدید بیمه درمانی

طرح بیمه جدید خدمات درمانی در آمریکا، علاوه بر آن که برای اجرا به راه‌اندازی وبسایت‌هایی در شهر واشنگتن و ۱۴ ایالت آمریکا نیاز داشته، همچنین شرکت‌های بیمه را وادار می‌کند که خدمات گسترده‌تری را برای خریداران بیمه پوشش دهند، خرید بیمه را برای افراد اجباری می‌کند و کسانی که بیمه نخرند باید جریمه مالیاتی بپردازند، و یارانه‌هایی برای تسهیل خرید بیمه در نظر گرفته است.

این طرح همچنین شرایط دریافت بیمه درمانی دولتی برای افراد کم‌بضاعت را بهبود داده تا شامل عده بیشتری شود؛ البته در ایالت‌هایی که فرمانداران آنها موافقت کرده‌اند.

با در نظر گرفتن انتقادها در یک ماهی که از آغاز این طرح در آمریکا می‌گذرد، دولت اعلام کرده که اجرای آن را شش هفته تمدید می‌کند، یعنی تا پایان مارس ۲۰۱۴.

پس از این زمان، افرادی که بیمه نخریده باشند مشمول جریمه مالیاتی می‌شوند.

این طرح منتقدان عمده‌ای به‌خصوص در بین جمهوری‌خواهان و محافظه‌کاران آمریکا دارد. برخی از هم‌حزبی‌های آقای اوباما نیز از آن حمایت نمی‌کنند.

قانون اصلاحات بیمه خدمات درمانی زمانی تصویب شد که دموکرات‌ها کنگره را در اختیار داشتند.

اما یک سال پس از آن جمهوری‌خواهان اکثریت مجلس نمایندگان را به دست گرفتند و از آن زمان بارها برای لغو این قانون تلاش کرده‌اند.

مخالفان می‌گویند این قانون به معنی افزایش قدرت دولت مرکزی و محدود کردن بازار آزاد است.

منتقدان این طرح، دولت باراک اوباما را به دخالت در اقتصاد خانوارهای آمریکایی و زیر و رو کردن نظام درمانی و به دنبال آن اقتصاد کلی آمریکا متهم می‌کنند.

جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ مهم‌ترین برنامه خود را مخالفت با اجرای این طرح قرار دادند.

برخی از فرمانداران جمهوری‌خواه ایالت‌های آمریکا هم از این قانون به دیوان عالی آمریکا شکایت بردند و آن را مخالف قانونی اساسی خواندند اما دیوان عالی نپذیرفت.

هرچند این طرح با رای کنگره آمریکا به شکل قانون در آمده، اما مخالفان آن در هفته‌های گذشته از جمله باعث شدند بودجه دولت فدرال در کنگره تصویب نشود و این برای بیش از دو هفته به تعطیلی دولت منجر شد.

مطالب مرتبط