آلمان خواستار همکاری ادوارد اسنودن در مورد فعالیت‌های جاسوسی آمریکا شد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

وزارت کشور آلمان از تمایل این کشور به انجام گفتگوی مستقیم با ادوارد اسنودن، افشاگر اطلاعات محرمانه دولت آمریکا درباره فعالیت های جاسوسی آژانس امنیت ملی این کشور خبر داده است.

هانس کریستین اشتروبله، یکی از اعضای مجلس آلمان اعلام کرد در ملاقاتی که با آقای اسنودن در مسکو داشته، او گفته که برای کمک به تحقیقات درباره شنود مکالمات تلفنی آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور حاضر است به برلین سفر کند.

هانس پیتر فردریش، وزیر کشور آلمان گفت: "هر گونه اطلاعاتی که مقامات آلمان در این مورد بدست بیاورند، ارزشمند است و اگر پیام این است که آقای اسنودن قصد دادن اطلاعات دارد ما با خوشحالی آن را می پذیریم."

وزیر کشور آلمان افزود: "اگر ادوارد اسنودن تمایل به همکاری دارد ما راهی برای آن پیدا می کنیم."

Image caption مقامات آمریکا به دلیل افشاگری های ادوارد اسنودن خواستار استرداد و محاکمه او هستند

در همین حال وکیل آقای اسنودن گفته است که موکل او نمی تواند به آلمان سفر کند و در صورت نیاز، چنین نشستی می تواند در مسکو برگزار شود نه در آلمان.

به گفته آقای اشتروبله، ادوارد اسنودن تمایل ندارد افرادی که در آلمان در این مورد تحقیق می کنند برای ملاقات او به مسکو بیایند.

آقای اسنودن گفته در صورتی که به او تضمین داده شود که به آمریکا مسترد نمی شود، حاضر است که برای کمک به این تحقیقات به آلمان سفر کند.

هنوز مشخص نیست که آیا ادوارد اسنودن از مصونیت قانونی در آلمان برخوردار خواهد بود یا نه.

ادوارد اسنودن چندی پیش در پی انتشار اطلاعاتی در مورد شبکه جاسوسی و شنود تلفنی و اینترنتی دستگاه امنیتی آمریکا از روسیه تقاضای پناهندگی سیاسی کرد.

افشاگری های آقای اسنودن در مورد فعالیت های آژانس امنیت ملی آمریکا باعث بروز تنش هایی بین آمریکا و بسیاری از کشورهای جهان شده است.

مطالب مرتبط