کری: در برخی موارد جاسوسی آمریکا زیاده‌روی شده است

Image caption جان کری، وزیر خارجه آمریکا

جان کری، وزیر خارجه آمریکا اذعان کرده است که در برخی موارد آژانس امنیت ملی آمریکا در جاسوسی زیاده روی کرده است.

آقای کری بلندپایه ترین مقام دولت آمریکا است که مستقیما در خصوص ماجرای شنود تلفنی و اینترنتی دستگاه امنیتی آمریکا در کشورهای اروپایی اظهار نظر کرده است.

او گفت با همکاری رئیس جمهور آمریکا تلاش می کند که از اقدامات نامتناسب بعدی آژانس امنیت ملی آمریکا جلوگیری کند.

با این حال آقای کری از نیاز برای افزایش نظارت اطلاعاتی بیشتر دفاع کرد و گفت که این افزایش در جهت مبارزه با حملات تروریستی بوده است.

او در کنفرانسی در لندن از طریق لینک ویدئویی گفت: "ما از سقوط هواپیماها، انفجار ساختمان و ترور انسان جلوگیری کردیم، چون در زمانی مناسب از نقشه های آنها خبردار شدیم."

آقای کری گفت: "من به شما اطمینان می دهم که از مردم بیگناه در این روند سوءاستفاده نشده و فقط تلاشی برای جمع آوری اطلاعات بوده. بله در مواردی نیز زیاده روی نامتناسبی شده است."

Image caption انتشار گزارش‌هایی درباره جاسوسی دستگاه اطلاعاتی آمریکا در کشورهای هم‌پیمان خود، به اعتراض‌هایی در سطح بین‌المللی منجر شده است

در هفته های گذشته در پی افشای شنود تلفنی رهبران کشورهای اروپایی توسط دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا، روابط این کشورهای از جمله آلمان، فرانسه و اسپانیا با تنش همراه شده است.

با این حال دور روز پیش یک مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا گفت که هدف اصلی عملیات جاسوسی این کشور، اطلاع از اهداف و تصمیم‌های رهبران جهان بوده است.

جیمز کلپر، رئیس اداره اطلاعات ملی آمریکا، به کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان ایالات متحده گفت که تلاش برای اطلاع از نیات و اهداف رهبران کشورهای دیگر، "سرلوحه" سیاست اطلاعاتی ایالات متحده است.

هفته گذشته در پی انتشار گزارش‌هایی درباره احتمال جاسوسی آمریکا از تلفن همراه صدر اعظم آلمان، آنگلا مرکل به باراک اوباما تلفن کرد و به او در این باره اعتراض کرد.

کشورهای اروپایی و چند کشور دیگر که عمدتا از همپیمانان آمریکا هستند خواهان توضیح کامل آمریکا در خصوص اقدامات جاسوسی شده اند

انتشار گزارش‌هایی درباره جاسوسی دستگاه اطلاعاتی آمریکا در کشورهای هم‌پیمان خود، به اعتراض‌هایی در سطح بین‌المللی منجر شده است.

مطالب مرتبط