آینده طالبان پاکستان بعد از کشته شدن حکیم‌الله محسود

Image caption حکیم الله محسود رهبر طالبان پاکستان که در حمله هواپیماهای بی سرنشین کشته شد

کشته شدن حکیم‌الله محسود، رهبر گروه پیکارجوی "تحریک طالبان پاکستان" بر مذاکرات صلح دولت پاکستان با طالبان لطمه شدیدی وارد کرده است.

چودری نثار علی خان، وزیر کشور پاکستان، حمله هواپیماهای بی سرنشین را "تلاشی برای لطمه زدن به مذاکرات صلح با طالبان" توصیف کرد.

به گفته وزیر کشور پاکستان این حمله درست یک روز قبل از اعزام یک هیئت سه نفره از جانب دولت پاکستان برای آغاز مذاکرات صلح با طالبان صورت گرفت.

مقامات پاکستانی امیدوار بودند که حملات هواپیماهای بی سرنشین قبل از برگزاری این مذاکرات متوقف شود.

هواپیماهای بی سرنشین دوبار روز پنجشنبه (سی و یکم اکتبر، نهم آبان ) و روز جمعه (اول نوامبر، ۱۰ آبان) به منطقه وزیرستان شمالی ،پناهگاه اصلی طالبان و القاعده حمله کردند.

هموار کردن راه صلح؟

مقامات پاکستان بارها شکایت کرده اند که هدف از حمله هواپیماهای بی سرنشین آمریکا،جلوگیری از مذاکرات صلح دولت پاکستان با طالبان است.

وزیر کشور پاکستان بعد از کشته شدن ولی رحمان یکی دیگر از رهبران طالبان در ماه مه گفته بود:" هربار ما سعی می کنیم که با طالبان اختلافات خود را حل کنیم، مانعی پیش می آید."

Image caption نواز شریف نخست وزیر پاکستان در دیدار با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا

با وجود این بسیاری در پاکستان معتقدند که با کشته شدن حکیم الله محسود، راه صلح با طالبان هموار خواهد شد.

چند هفته پیش حکیم الله در یک مصاحبه نادر با بی بی سی شرایط خود برای برقراری صلح، ازجمله برقراری شریعت بنیاد گرایانه اسلامی در پاکستان را مطرح کرد.

اما با کشته شدن حکیم الله محسود، با نفوذترین گروه های طالبان پاکستان، گروه هایی هستند که به برقراری مذاکرات صلح با دولت پاکستان تمایل دارند.

یکی از این گروه ها، وفاداران به ولی رحمان هستند که رهبری شان را در حال حاضر خان سعید به عهده دارد.

Image caption طالبان پاکستان مسئول اکثر حملات در پاکستان هستند که اغلب ریشه فرقه‌ای دارند

پس از آن که بیت الله محسود در حمله هواپیماهای بی سرنشین در سال ۲۰۰۹ کشته شد، ولی رحمان برای رهبری "تحریک طالبان پاکستان" با حکیم الله محسود رقابت کرد ولی بازنده شد.

حال خان سعید که به مذاکره با اسلام آباد تمایل دارد، از نامزدهای احراز سمت رهبری "تحریک طالبان پاکستان" است.

گروه با نفوذ دیگر طالبان پنجاب به رهبری عصمت الله معاویه است که آشکارا از پیشنهاد صلح نواز شریف، نخست وزیر پاکستان، استقبال کرد و به همین دلیل از سوی رهبری "تحریک طالبان پاکستان" برکنار شد.

با وجود این که طالبان پنجاب دیگر نمی تواند امیدوار به سلطه بر "تحریک طالبان پاکستان" باشد اما نیروی پرقدرتی است که می تواند پیکارجویان بسیار آزموده و با انگیزه‌ای برای طالبان پاکستان و افغانستان تامین کند.

مطالب مرتبط