پاکستان: همکاری‌های دوجانبه با آمریکا را بازبینی می‌کنیم

کاخ سفید
Image caption حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در داخل مرزهای پاکستان، روابط میان دو کشور را متشنج کرده است

وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به اعتراض دولت پاکستان به حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکا و قتل حکیم‌الله محسود، گفته مساله پیشبرد مذاکرات صلح با طالبان، از امور داخلی پاکستان محسوب می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز شنبه (دوم نوامبر - یازدهم آبان) گفت واشنگتن و اسلام آباد در زمینه مبارزه با خشونت افراطی‌گرایانه با هم سیاست مشترکی دارند اما با این حال، مذاکرات صلح میان دولت پاکستان و طالبان، از امور داخلی این کشور محسوب می‌شود.

همزمان سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد که هنوز نمی‌تواند مرگ حکیم الله محسود، رهبر طالبان پاکستان را تایید کند.

روز جمعه (اول نوامبر) اعلام شد که در پی حمله یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی به منطقه ای در وزیرستان شمالی، حکیم الله محسود، رهبر طالبان پاکستانی که در راس فهرست اف.بی.آی آمریکا قرار داشت، کشته شده است.

این حمله هوایی با اعتراض مقام‌های پاکستانی همراه بود که معتقدند مرگ آقای محسود تلاش آنها برای برقراری صلح میان رهبران طالبان و دولت پاکستان را پایمال کرده است.

چودهری نثار علی‌خان، وزیر امورخارجه پاکستان در پی انتشار خبر کشته شدن حکیم‌الله محسود گفت: "کشتن محسود فقط مرگ یک نفر نبود، بلکه مرگ تلاش‌ها برای برقراری صلح بود."

وزیر خارجه پاکستان همچنین گفته که دولتش تمامی همکاری‌های دو جانبه با آمریکا را بازبینی خواهد کرد.

عملیات کشتن آقای محسود تنها یک روز پیش از سفر هیاتی متشکل از مقام‌های پاکستانی به وزیرستان شمالی روی داد که قرار بود طی آن مذاکرات صلح با رهبر طالبان پاکستانی پیگیری شود.

پاکستان در اعتراض به این عملیات، سفیر آمریکا در اسلام آباد را احضار کرد.

همزمان پرویز رشید، وزیر اطلاعات پاکستان گفته "آمریکا تلاش کرد تا با این حمله مذاکرات صلح را نشانه بگیرد اما ما نخواهیم گذاشت که این تلاش‌ها بی‌ثمر بماند."

در همین حال، اعظم طریق، سخنگوی طالبان پاکستان اعلام کرده است که انتقام کشته شدن رهبر خود را خواهد گرفت و "هر قطره خون آقای محسود به یک انفجار انتحاری" تبدیل خواهد شد.

نیروهای امنیتی پاکستان اکنون در حالت آماده باش کامل به سر می‌برند.

امروز شنبه، قرار بود که رهبران محلی طالبان طی جلسه ای رهبر جدید گروه خود را انتخاب کنند. گزارش‌های تایید نشده از انتخاب خان سید سنجا به عنوان رهبر جدید طالبان پاکستانی خبر می‌دهد.

مطالب مرتبط