'همکاری کادر پزشکی در شکنجه زندانیان در بازداشتگاه‌های نظامی آمریکا'

گزارش مستقلی که بتازگی منتشر شده نشان می‌دهد کادر پزشکی تحتِ امر ارتش آمریکا در شکنجه مظنونان به تروریسم که در زندان‌های نظامی بازداشت هستند، به ارتش این کشور کمک کرده‌اند.

براساس این گزارش، پزشکان، پرستاران و روانشناسان در "شکنجه و درمان‌های غیرانسانی و اهانت آمیز" بازداشتی ها با ارتش همکاری کرده‌اند.

در این گزارش گفته شده که ارتش و سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا با آموزش پزشکان و روانشناسان از آنها خواسته‌اند تا به نام امنیت ملی اصول اخلاقی پزشکی را نادیده بگیرند.

در بخشی از این گزارش آمده در حالی که در حال حاضر اعمال بعضی از شیوه های بازجویی نظیر" القای حس غرق شدن" ممنوع است، اما همچنان از کادر پزشکی برای فشار آوردن بر زندانیان از جمله افرادی که در بازداشتگاه گوانتانامو هستند، استفاده می شود.

این گزارش توسط گروهی مستقل از کارشناسان نظامی، پزشکی و حقوقی و پس از دو سال بررسی موارد ثبت شده، تهیه شده است.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA) و وزارت دفاع این کشور یافته‌های این گزارش را رد کرده‌اند.

براساس این گزارش سابقه این همکاری بین کادر پزشکی و ارتش آمریکا در زندان‌های آمریکا در افغانستان، بازداشتگاه گوانتانامو در کوبا و بازداشتگاه‌های مخفی سیا، به حملات یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی برمی‌گردد.

در این گزارش از کمیته اطلاعات سنای آمریکا خواسته شده تا درباره شیوه های درمانی در بازداشتگاه‌ها تحقیقات کاملی انجام شود.

یکی از مقامات سیا گفته این گزارش "حاوی اطلاعاتی کاملا نادرست و بی اساس است".

مطالب مرتبط