حزب نهضت اسلامی تاجیکستان: بازداشت فعال ما جنبه سیاسی دارد

حکمت‌الله سیف‌الله زاده
Image caption حکمت‌الله سیف‌الله زاده گفت که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در ناحیه اسفره فشار به اعضای حزب نهضت اسلامی افزایش یافته و برخی از اعضای این حزب "با اتهام جعلی" بازداشت شده‌اند

یک مقام حزب نهضت اسلامی، حزب عمده مخالف دولت تاجیکستان می گوید که بازداشت امیدجان تاجی اف، عضو فعال این حزب در ناحیه اسفره با انگیزه‌های سیاسی است.

امیدجان تاجی اف که ۳۴ ساله است، روز پنج‌شنبه‌ ۳۰ اکتبر به اتهام "عنایت نکردن به امر کارمند پلیس" بازداشت شده و ۳ نوامبر وزارت کشور درباره تلاش نافرجام او برای فرار از طبقه سوم بازداشتگاه توسط پنجره خبر داد.

حکمت‌الله سیف‌الله زاده، سخنگویی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، روز دوشنبه ۴ نوامبر، به بی‌بی‌سی گفت که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در ناحیه اسفره فشار به اعضای حزب نهضت اسلامی افزایش یافته و برخی از اعضای این حزب "با اتهام جعلی" بازداشت شده‌اند.

آقای سیف‌الله زاده گفت: "در ظرف ۱۰ سال اخیر، از زمان دیدار پرزیدنت رحمان از شهر اسفره در سال ۲۰۰۳ اعضای حزب نهضت به بهانه‌های عضویت در سازمانهای 'بیعت'، 'انصار الله' و جنبش اسلامی ازبکستان تهدید و تحقیر یا بازداشت شده‌اند."

او دلیل این امر را تلاش مقامات تاجیکستان برای از بین بردن یا حداقل کاهش دادن محبوبیت حزب نهضت اسلامی در ناحیه اسفره، بخصوص، در منطقه چارکوه ارزیابی کرد.

اما طبق اطلاع رسمی امیدجان تاجی اف، ساکن روستای چارکوه ناحیه اسفره روز ۳۰ اکتبر به جرم "اطاعت نکردن به امر کارمند پلیس" بازداشت شده و دادگاه شهر اسفره او را به مدت ۱۰ روز به حبس مأموری محکوم کرده است.

وزارت کشور می‌گوید که دادستان شهر اسفره پس از سه روز بازداشت و بر اساس شهادت ابراهیم اف و شادی اف که در زندان هستند،برای آقای تاجی اف به اتهام "تاسیس سازمان جنایی" پرونده باز کرده است.

وزارت امور داخله تاجیکستان افزوده است که این عضو حزب مخالف "با قصد فرار" خود را از پنجره طبقه سوم بخش وزارت امور داخله در شهر اسفره پرت کرده است. بنابر اطلاع این منبع در نتیجه آقای تاجی اف با جراحت پای چپ به بیمارخانه منتقل شد.

این منبع گفت که رمضان رحیم‌اف، وزیر امور داخله تاجیکستان دستور داده است برای تحقیق این حادثه در قبال کارمندان بخش پلیس شهر اسفره بازرسی خدمتی انجام شود.

مسئولان حزب نهضت اسلامی تاجیکستان گفتند که فعلاً امیدجان تاجی اف در بخش احیاگری بیمارستان شهر اسفره بستری بوده و به پیوندانش اجازه دیدار با او داده نشده است.

این در حالی است که در گذشته مواردی از ادعای شکنجه و سپس از پرت شدن از پنجره‌های ادارات پلیس یا بازداشتگاههای موقت تاجیکستان سرو صداهایی برپا کرده بود.

یکی از حادثه‌های پرسروصدا قضیه بهرام‌الدین شادی اف ۲۸ ساله، ساکن شهر دوشنبه است که بعد از بازداشت از سوی پلیس در ماه اکتبر سال ۲۰۱۱ در بنای بخش امور داخله ناحیه شاه منصور جراحت برداشته و سپس در بیمارستان شهر درگذشت.

آن زمان نیز مقامات پلیس گفتند که آقای شادی اف به قصد فرار از اداره پلیس خود را از طبقه دوم بنا به پایان انداخت، ولی پیوندان شادی اف گفتند که نشانه‌های جراحات او حاکی از لت و کوب شدن وی بوده است.

سه کارمند پلیس جوان این ناحیه در وقوع این حادثه مقر دانسته شده و یکی از آنها به اتهام شکنجه به دادگاه کشیده شده بود.

مطالب مرتبط