یاسر عرفات ''احتمالا با ماده رادیواکتیو پلونیوم مسموم'' شده بود

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

شبکه تلویزیونی الجزیره می‌گوید به گزارش پزشکی قانونی سوئیس دست یافته که در آن گفته شده ممکن است یاسر عرفات، رهبر سابق فلسطینیان با ماده رادیو اکتیو پلونیوم مسموم شده باشد.

پیش از این سهی عرفات، بیوه یاسر عرفات چنین ادعایی را کرده بود.

گزارش پزشکی قانونی سوئیس می‌گوید مقادیر چشمگیری از ماده رادیواکتیو پلونیوم یافت شده که می‌تواند از فرضیه مسموم شدن آقای عرفات حمایت کند.

البته این گزارش خاطرنشان می‌کند که چندین مشکل در این باره وجود دارد، از جمله این که این آزمایش با نمونه‌های اندکی صورت گرفته و هشت سال از زمان مرگ او و این آزمایش گذشته و روند آزمایش برخی از نمونه‌ها، دارای ابهاماتی بوده است.

سهی عرفات در پاریس در واکنش به این گزارش گفت که این نتایج، "یک جنایت واقعی، یک ترور سیاسی" را نشان می‌دهد و تایید می‌کند که یاسر عرفات به مرگ طبیعی نمرده است.

نبش قبر یاسر عرفات برای تشخیص علت مرگ او نوامبر گذشته (یک سال پیش) انجام شد.

حق نشر عکس AFP
Image caption یاسر عرفات در ماه اکتبر سال ٢٠٠٤ به شدت بیمار شد

سال پیش یک گروه از کارشناسان سوئیسی اعلام کردند که در لباس‌های باقی مانده از آقای عرفات، آثاری از ماده رادیو اکتیو پلونیوم ٢١٠ که یک ماده به شدت سمی است پیدا شده است.

یاسر عرفات در ماه اکتبر سال ٢٠٠٤ به شدت بیمار شد و منابع رسمی فلسطینی در آن زمان، بیماری او را ابتلای به آنفلوانزای شدید اعلام کردند.

با شدت گرفتن بیماری آقای عرفات، او را برای درمان به یک بیمارستان نظامی در حومه پاریس منتقل کردند اما در روز ١١ نوامبر درگذشت.

گزارش پزشکی علت مرگ او را سکته ناشی از اختلال خونی عنوان کرد.

رهبر سابق فلسطینیان در آرامگاهی در شهر رام الله، مرکز تشکیلات خودگردان فلسطینی در کرانه غربی دفن شده است.