رهبر جدید طالبان پاکستان گفتگوهای صلح را رد کرد

ملا فضل‌الله

ملا فضل الله رهبر جدید طالبان پاکستان گفتگوهای صلح با دولت را مردود دانسته و قول داده است از مرگ رهبر سابق این گروه انتقام بگیرد.

یک سخنگوی طالبان به بی بی سی گفت که پیکارجویان ارتش و حزب حاکم را هدف خواهند گرفت.

ملا فضل الله شش روز پس از آنکه حکیم الله محسود در حمله یک هواپیمای بدون سرنشین کشته شد به عنوان رهبر تازه طالبان پاکستان معرفی شد.

ملا فضل الله یک فرمانده بی رحم توصیف می شود؛ همان کسی که مردانش ملاله یوسف زی دختر دانش آموز را هدف گلوله قرار دادند. ملاله به خاطر محدود کردن تحصیل دختران به طالبان انتقاد کرده بود.

"فقط یک تله"

نواز شریف نخست وزیر پاکستان در ماه مه با این شعار به قدرت رسید که از طریق مذاکره با شورشیان به صلح برسد.

دولت او گفت که قرار بود هیاتی به وزیرستان شمالی برود تا با حکیم الله محسود درباره گفتگوهای صلح بحث کند، اما آقای محسود یک روز قبل از این دیدار در حمله هوایی کشته شد.

عصمت الله شاهین بیتانی رهبر شورای رهبری طالبان که ملا فضل الله را انتخاب کرد گفته است: "ما انتقام شهادت حکیم الله را خواهیم گرفت."

او افزود: "گفتگوها میان پاکستان و رهبران طالبان درباره صلح تله ای از سوی دشمنان بیش نیست تا افکار توده ها را منحرف کند. همه احزاب سیاسی که بخشی از دولت هستند دشمن ما محسوب می شوند."

شهیدالله شهید یک سخنگوی دیگر "تحریک طالبان" (همان طالبان پاکستانی) به خبرگزاری فرانسه گفت: "برگزاری گفتگوهای صلح حتی موضوع بحث نیست – این دولت هیچ مرجعیتی ندارد، یک دولت مستقل ملی نیست، برده است، برده آمریکا."

او اضافه کرد که "برگزاری گفتگوهای صلح وقت کشی است."

مرگ محسود با واکنش خشم آلود دولت پاکستان روبرو شد.

چودری نثار علی خان وزیر کشور گفت که آن حمله هوایی "نه فقط کشتن یک فرد، بلکه مرگ همه تلاش های صلح است."

دولت پاکستان هنوز در مورد رهبر تازه طالبان اظهار نظر نکرده است.

گفته شد که با معرفی ملا فضل الله هوادارانش در اطراف میرانشاه، عمده ترین شهر در ناحیه قبیله نشین وزیرستان شمالی، با تیراندازی هوایی شادمانی کردند.

مطالب مرتبط