تأکید آمریکا به "نواقص جدی" در انتخابات تاجیکستان

انتخابات
Image caption آمریکا به وجود نواقص جدی در انتخابات تاجیکستان اشاره‌ کرده است

وزارت خارجه آمریکا گفته است، رأی‌دهندگان تاجیکستان در انتخابات ریاست جمهوری امکان واقعی انتخاب را نداشتند.

جین پساکی، نماینده این وزارت، روز پنج‌شنبه‌ 7 نوامبر، در واشینگتون گفته است، شرکت نداشتن نامزد مخالفان این انتخابات را کمرنگ ساخته و رقابت جدی را از میان برده است.

خانم پساکی به نواقص جدی در انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان اشاره‌ کرده و گفته است که موارد رأی دهی یک نفر برای اهل خانواده و دو سه مراتب رأی دادن یک نفر به مشاهده رسیده است.

او از دولت تاجیکستان خواسته است که برای رفع این نواقص جدا تلاش کرده، قانون‌‌گذاری در باره انتخابات را بر اساس توصیه‌های سازمان امنیت و همکاری در اروپا اصلاح و شرایط را برای شرکت آزاد رسانه‌ها در انتخابات فرا هم کند.

همزمان، وزارت خارجه آمریکا از شرکت ناظران بین‌المللی، از جمله ناظران سازمان امنیت و همکاری در اروپا در این انتخابات ابراز قناعت مندی کرده است.

این وزارت نتیجه‌گیریهای ناظران سازمان امنیت و همکاری در اروپا از روند انتخابات ریاست جمهوری در تاجیکستان را واقع‌بینانه خوانده و گفته است که در انتخابات قبلی در این کشور توصیه‌ها برای بهبود نحوه برگزاری انتخابات داده شده، اما این توصیه‌ها نادیده گرفته شده‌اند.

ضمناا، هیئت ناظران سازمان امنیت و همکاری در اروپا روز پنج‌شنبه‌ 7 نوامبر در یک نشست خبری در دوشنبه از تخلفات جدی در انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان انتقاد کرد.

از جمله، پوروسکیوو بادیسکو، رهبر هیئت ناظران سازمان امنیت و همکاری در اروپا، به عدم رقابت جدی در انتخابات و در مرکز توجه قرار گرفتن نامزد حزب حاکم خلق دموکرات در کارزار انتخاباتی اشاره‌ کرد.

همچنین، ناظران سازمان امنیت و همکاری در اروپا فراهم نشدن شرایط برای شرکت مهاجران کاری تاجیک در خارج کشور برای جمع‌آوری امضا به طرفداری نامزدها به مقام رئیس جمهوری را نوعی نقض حقوق این افراد ارزیابی کردند.

این در حالیست، هیئت ناظران جرگه کشورهای همسود در نشستی مطبوعاتی در شهر دوشنبه انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان را آزاد، شفاف و دموکراتیک ارزیابی کردند که با شرکت رقیبان برگزار شده است.

در انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان که روز چهارشنبه 6 نوامبر برگزار شد، امامعلی رحمان با کسب 83.6 درصد آرای عمومی در میان 5 رقیب پیروز‌ و در مقام خود ابقا شد.

در همین رؤسای جمهوری بلاروس، ازبکستان، چین، قزاقستان، روسیه، آذربایجان، ترکمنستان، افغانستان و ایران ضمن برقیه‌ها امامعلی رمان را با انتخاب مجدد به مقام رئیس جمهوری تاجیکستان شادباش گفته‌اند.

از جمله، در برقیه شادباشی حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران آمده است: "این انتخاب مجدد، فرصتی را برای ثمره‌بخشی تلاشهای مسئولین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان جهت عملی شدن برنامه‌های در دستور کار میان دو کشور فراهم خواهد نمود.”

مطالب مرتبط