ترس متحدان آمریکا در خاورمیانه از توافق احتمالی هسته‌ای

Image caption بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، بارها به آمریکا هشدار داده است که به گفته های حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران،اطمینان نکند

چندین ماه است که اسرائیل گرم شدن رابطه آمریکا، کشور دوست و متحدش، با ایران، دشمن خود را با نگرانی دنبال می کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، بارها به آمریکا هشدار داده است که به گفته های حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران،اطمینان نکند.

بیشترین نگرانی اسرائیل از این بابت است که ایران با ترغیب قدرت های جهانی به کاهش تحریم هایی که این کشور را فلج کرده، روند آهسته تری برای پیشرفت در زمینه توانایی هسته ای خود بدهد، اما آن را متوقف نکند.

آقای نتانیاهو معتقد است که ایران احتمالا به توانایی هسته ای مورد نظر خود رسیده یا به آن بسیار نزدیک شده است.

نخست وزیر اسرائیل برای دیدا ر با جان کری، وزیر خارجه آمریکا که برسرراه آخرین مرحله از سفرش به خاورمیانه، در اسرائیل توقف داشت، به فرودگاه تل آویو رفت.

بنیامین نتانیاهو تصویر بسیار تاریکی از نتیجه مذاکرات ایران با گروه ۱+۵ برای خبرنگاران ترسیم کرد و گفت: "من میدانم که ایرانی ها در ژنو با اطمینان قدم برمی دارند و بسیار راضی و خشنود به نظر می رسند. باید هم خشنود باشند چون همه چیز را به دست آورده، اما در مقابل هیچ چیزی ازدست نداده اند. ایران به معامله قرن دست یافته اما این معامله بسیاربدی برای جامعه بین المللی است."

یاس و نا خشنودی نخست وزیراسرائیل نه تنها در این سخنان بلکه در چهره اش هم کاملا دیده می شد.

رونن پولاک خبرنگار دیپلماتیک کانال یک اسرائیل که در محل دیدار نتانیاهو با جان کری در فرودگاه حضور داشته در توییتر خود نوشته که سال هاست نخست وزیر اسرائیل را چنین گرفته و خشمگین ندیده بود و می افزاید که شاید بهمین دلیل مقامات آمریکایی عکس برداری از این دیدار را لغو کردند .

می شود چنین برداشت کرد که بین خوش بینی آمریکایی ها از احتمال توافق با ایران و ظن و نگرانی بنیامین نتانیاهو از بابت فریب خوردن آمریکا و متحدانش، چنان تفاوت آشکاری وجود داشت که از نظر مقامات آمریکایی نمی توانست ترکیب خوبی برای گرفتن عکس از این دو در کنار هم باشد.

از برخی جهات احتمال دستیابی به توافق از مذاکرات هسته ای با ایران برای نخست وزیراسرائیل یک ضربه شخصی است زیرا هشدار به جهان در مورد خطرایران را ماموریت شخصی خود می داند و یکی از موضوع های مورد علاقه او طی بیست سال گذشته بوده است.

آقای نتانیاهو درسخنرانی اخیر خود در سازمان ملل متحد هم به خطر ایران هسته ای اشاره کرد .

به نظر او جهان خیلی زود تحت تاثیر تغییر لحن ایران قرارگرفته است حال آن که در مورد خواسته خود برای تغییرات اساسی در برنامه هسته ای ایران، جدیت نشان نمی دهد.

به نظر نخست وزیر اسرائیل دوخطر عمده از جانب جنگ افزارهای هسته ای ایران وجود دارد.

اولین خطر آشکار این است که رهبری کنونی یا رژیم آینده ایران ممکنست در صد برآید که تهدید "محو کردن اسرائیل از نقشه جهان" را عملی کند. این خطری است که اسرائیل آن را بسیارجدی می گیرد.

خطر دوم که گسترده تر است، استفاده ایران از بمب هسته ای است تا به صورت ابرقدرت منطقه در آید و هم چنین بتواند از طربق آن توازن قدرت بین کشورهای اسلامی و غیراسلامی جهان را برهم بزند.

زراد خانه هسته ای اسرائیل

اسرائیل درمورد زرادخانه هسته ای خود اطلاعاتی به دست نمی دهد و در مقابل هر پرسشی در این مورد با آن چه که "سیاست ابهام هسته ای" خود می نامد، پاسخ می دهد.

گرچه نه برای ایران و نه برای جهان عرب که عموما معتقدند اسراییل دارای جنگ افزار هسته ای است، این پاسخ قانع کننده ای نیست.

Image caption عربستان سعودی از بابت برنامه هسته ای ایران ابراز نگرانی کرده است.

اما این تنها اسرائیل نیست که در مورد اهداف هسته ای ایران نگران است.

ایران بعنوان رهبر اسلام شیعی مدت های زیادی است که با عربستان سعودی، رقیب سنی خود، بر سر برتری استراتژیکی مبارزه می کند.

این دو کشور در سوریه درگیر جنگ نیابتی شدیدی هستند اما تسلیحات هسته ای زمینه رقابت خطرناک تری را فراهم می آورد.

احتمالا عربستان سعودی به اندازه اسرائیل از بابت اهداف هسته ای ایران نگران است اما علنا کمتر در مورد آن صحبت می کند.

پاره ای به این دلیل که عربستان سعودی نمی خواهد در قبال این مسئله آشکارا در همان سمت و سوی اسرائیل قرارگیرد و پاره ای هم به این دلیل که روش معمول عربستان سعودی با چنین جهت گیری هایی هم خوانی ندارد.

عربستان سعودی و اسرائیل وجه اشتراک دیگری هم دارند و آن این است که از نظر تاریخی هردو متحدان نزدیک آمریکا به شمار می آیند و هر دو از تغییر ناگهانی سیاست آمریکا در قبال ایران عصبانی اند.

اما تمام اسرائیلی ها به اندازه نخست وزیرشان از بابت ایران نگران نیستند و به نظر می رسد که بنیامین نتانیاهو دراین مورد نقش رسالت برای خود قائل است و حال که رابطه ایران با دیگر کشورهای جهان رو به گرمی گذاشته است خود را رسولی می داند که به تنهایی سربه بیایان گذاشته و فریادش به گوش نمی رسد.

پیش بینی مشکل

پیش بینی در مورد آینده بسیار مشکل است.

جهان غرب بیش از سه دهه است که تحریم هایی علیه ایران به اجرا گذاشته است و می تواند محدودیت های گذشته را بدون لطمه وارد آوردن به تحریم های موثرتر اخیر به اجرا در آورد.

تحریم های اخیر علیه ایران به بخش مالی و انرژی این کشور صدمه زیادی وارد آورده است.

امابنیامین نتانیاهو به تازگی گفته است که کشورش مصمم به ممانعت از دستیابی ایران به جنگ افزارهای هسته ای است و این موضوع باردیگر باعث گمانه زنی بسیاری در این مورد می شود که ممکنست دولت اسرائیل برای جلوگیری از دستیابی ایران به جنگ افزارهای هسته ای به حمله هوایی علیه این کشور دست بزند.

مطالب مرتبط