فشار بر سریلانکا درخصوص پاسخگویی به ادعاهای جنایات جنگی

دیوید کامرون
Image caption دولت سریلانکا بشدت ادعاهای مربوط به جنایات جنگی را رد کرده است

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، گفته است که سریلانکا باید پاسخگوی "سوالات جدی" در خصوص اتهامات وارد شده به آن کشور در ارتباط با جنایت جنگی در ماه‌های پاپانی درگیری نظامی با شورشیان موسوم به "ببرهای تامیل" در سال ۲۰۰۹، باشد.

نخست وزیر بریتانیا می گوید که او در جریان اجلاس پیش‌روی کشورهای مشترک المنافع در سریلانکا، از رئیس جمهور آن کشور خواهد خواست تا تحقیقات مستقلی را در این باره از جمله بمباران و اعدامهای فراقانونی و تجاوز به غیرنظامیان تامیل، تشکیل دهد.

همزمان، بر اساس گزارشهای رسیده از هند منموهان سینگ، نخست وزیر آن کشور، در اجلاس سران کلمبو، پایتخت سریلانکا، شرکت نخواهد کرد.

همین گزارشها دلیل این اقدام را جنجالها بر سر وضعیت حقوق بشر در آن کشور خوانده‌اند.

به گفته رسانه‌های هندی، آقای سینگ در نامه‌ای خطاب به ماهیندرا راجاپاکسه، رئیس جمهور سریلانکا، گفته است که وزیر خارجه هند نماینده آن کشور در این اجلاس خواهد بود.

به نظر می‌رسد که دولت هند روز دوشنبه (فردا ۱۱ نوامبر) در این خصوص رسما اعلام موضع کند.

اگر این مطلب به طور رسمی اعلام شود، هند پس از کانادا دومین کشوری خواهد بود که اجلاس کلمبو را تحریم می‌کند.

سانجی موجمدار، خبرنگار بی‌بی‌سی در دهلی‌نو، می‌گوید که فشارهای زیادی بر آقای سینگ به ویژه از سوی سیاستمداران تامیل در هند وجود دارد تا از شرکت در اجلاس کلمبو خودداری کند.

تامیلهای زیادی در مناطق جنوبی هند بویژه در ایالت تامیل نادو زندگی می‌کنند.

در همین حال منتقدان می‌گویند چنین اقدامی از سوی هند باعث خواهد شد تا چین از رقبای عمده این کشور در منطقه، نفوذ خود در سریلانکا را افزایش دهد.

چین در حال حاضر در صنایع نظامی سریلانکا و همچنین زیرساختارهای آن کشور سرمایه‌گذاری کرده است.

بر اساس تخمینها، بین ۹۰۰۰ تا ۷۵۰۰۰ نفر غیر نظامی در ماه‌های واپسین درگیریهای شدید نظامی بین دولت سریلانکا و "ببرهای تامیل" کشته شدند.

این درگیرها، در نهایت با کشته شدن رهبران اصلی ببررهای تامیل به بیش از دو دهه درگیری بین دو طرف خاتمه داد.

دولت سریلانکا ادعاهای مربوط به جنایات جنگی را به شدت رد کرده است و در سال ۲۰۱۱ میلادی کمسیون تحقیقی برای بررسی این ادعاها ترتیب داد.

بر اساس نتایج این کمیسیون، ارتش سریلانکا از اتهام حملات عامدامه به غیرنظامیان تبرئه شد.

این کمیسیون در عین حال گفت که برخی تخلفات انجام گرفته است اما این تخلفات در سطح برخی از پرسنل نظامی بوده نه ارتش بطور کل.