اسرائیل: برای جلوگیری از توافق ایران و غرب، با کنگره آمریکا لابی می‌کنیم

حق نشر عکس AFP
Image caption وزیر اقتصاد اسرائیل گفته که شخصا با شماری از اعضای کنگره آمریکا در این مورد که امنیت اسرائیل در خطر قرار دارد، صحبت خواهد کرد

نفتالی بنت، وزیر اقتصاد اسرائیل گفته است که آن کشور قصد دارد تا قبل از برگزاری دور بعدی مذاکرات ایران و گروه ۱+۵، برای جلوگیری از دستیابی به توافقی در مورد برنامه هسته ای ایران در کنگره آمریکا لابی کند.

وزیر اقتصاد اسرائیل به رادیو ارتش آن کشور گفت قبل از سرگیری دور بعدی مذاکرات، شخصا در جریان دیداری که از روز سه شنبه (۱۲ نوامبر) آغاز خواهد شد با شماری از اعضای کنگره آمریکا در این مورد که امنیت اسرائیل در خطر قرار دارد، صحبت خواهد کرد.

هر چند مذاکرات اخیر در ژنو که پس از گفتگوهایی فشرده میان ایران و گروه ۱+۵ بدون توافق به پایان رسید، اما دیپلمات ها از دستیابی به پیشرفتهایی مهم در جریان این نشست سه روزه خبر دادند.

وزیر اقتصاد اسرائیل با اشاره به این که "اختلافاتی" بین دولت باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا و جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به توافق وجود دارد افزود: "اگر ظرف ده سال آینده یک بمب اتمی در نیویورک منفجر شود و یا موشکی اتمی به رم اصابت کند، چه کسی می تواند بگوید که این حوادث به دلیل توافقی که با ایران بدست آمده، اتفاق افتاده است."

حق نشر عکس b
Image caption مذاکرات ژنو پس از گفتگوهایی فشرده بدون دستیابی به توافقی پایان یافت

تنش بین اسرائیل و آمریکا پس از آن که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز جمعه (۸ نوامبر) علنا از دستیابی به هر گونه توافقی با ایران ابراز نارضایتی کرد و آن را "اشتباهی تاریخی" خواند، بالا گرفته است.

آقای نتانیاهو از جان کری، وزیر خارجه آمریکا خواست تا در مورد "دستیابی به هر گونه توافقی عجله نکند".

در همین حال کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد که رئیس جمهور "عمیقا متعهد است که مانع ایران از دستیابی به تسلیحات هسته ای شود."

دنی دانون، معاون وزیر دفاع اسرائیل هم در واکنش به مذاکرات اخیر در ژنو گفته است: "طی دو سال و نیم آینده فردی دیگر در کاخ سفید خواهد آمد، اما ما همچنان این جا هستیم."

او افزود: "اگر ما انتخاب دیگر نداشته باشیم، وارد عمل می شویم. به همین دلیل است که اسرائیل دارای نیروی هوایی است."