روحانی سنی لبنانی طرفدار حکومت سوریه ترور شد

شبه نظامیان سنی در طرابلس
Image caption طرابلس محل درگیری بین گروههای مسلح طرفدار و مخالف حکومت سوریه بوده است

یک روحانی سنی لبنانی طرفدار حکومت سوریه ترور شده است.

روز سه شنبه، ٢١ آبان (١٢ نوامبر)، منابع پلیس لبنان اعلام کردند که افراد مسلح ناشناس شیخ سعدالدین غیه، روحانی سنی را در شهر طرابلس در شمال لبنان به ضرب گلوله به قتل رسانده‌اند.

ساعاتی پیشتر، شبکه تلویزیونی العالم، متعلق به دولت ایران گزارش کرده بود که یک روحانی ارشد لبنانی هدف سوء‌قصد قرار گرفته و زخمی شده است.

به گفته منابع پلیس لبنان، این حادثه در مرکز طرابلس و هنگامی روی داد که سعدالدین غیه در صدد سوار شدن به اتومبیل خود بود.

افراد مسلح که بر موتور سیکلت سوار بودند، با نزدیک شدن به این اتومبیل، با شلیک یک گلوله به سر شیخ غیه، او را به شدت زخمی کردند.

تصاویر منتشر شده از صحنه سوء قصد، پیکر خون آلود او را در داخل اتومبیل نشان می دهد.

این روحانی ٤٣ ساله پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد. چند ماه پیش نیز افراد ناشناس نارنجکی را به سوی سعدالدین غیه پرتاب و او را زخمی کرده بودند.

خشونت در طرابلس

Image caption رهبر عمل اسلامی لبنان با انفجارهای پرتلفات طرابلس مرتبط دانسته شده است

سعدالدین غیه از اعضای گروه موسوم به "جبهه عمل اسلامی" از تشکل‌های سیاسی سوریه و عضو ائتلاف هشتم مارس بود که از ژانویه سال ٢٠١١ تا مارس سال جاری حکومت لبنان را در دست داشت.

او همچنین از حامیان گروه حزب الله لبنان بود.

جبهه عمل اسلامی لبنان از جمله گروه‌هایی است که از آنها برای شرکت در نشست‌های بین المللی مذهبی در ایران دعوت به عمل می‌آید. این گروه ضمن حمایت از حکومت سوریه، برخورد حکومت بحرین با معترضان در آن کشور را به شدت محکوم می‌کند.

گفته می‌شود که شیخ غیه از افراد نزدیک به هاشم منقاره، رهبر این جبهه بود که چهار روز پیش به ظن ارتباط با بمب گذاری‌های تابستان سال جاری در طرابلس بازداشت شد.

در انفجار دو بمب در روز ٢٣ اوت در طرابلس، ٤٢ نفر کشته شدند. در آن زمان گفته شد که احتمال دارد هدف اصلی این بمب گذاری، یک روحانی سنی مخالف جنبش حزب‌الله و حکومت سوریه باشد.

جمعیت طرابلس لبنان از پیروان مذاهب مختلف تشکیل یافته و از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه، این شهر محل درگیری بین اعضای گروه‌های مسلح وابسته به علویان حامی بشار اسد، رئیس جمهوری علوی مذهب سوریه، و سنی‌های طرفدار گروه های مخالف حکومت سوریه بوده است.

پس از وقوع حادثه ترور شیح غیه، نفرات ارتش و پلیس در شهر طرابلس به منظور جلوگیری از بروز خشونت در واکنش به این حادثه، به حالت آماده باش درآمدند و محل ترور را به محاصره درآوردند.

مطالب مرتبط