موانع پیش پای تاجران ایرانی برای حضور در نمایشگاه ایران در دوشنبه

نمایشگاه ایران
Image caption این پانزدهمین نمایشگاه صنعتی ایران در تاجیکستان بوده و این بار 35 شرکت ایرانی تولیدات خود را در این نمایشگاه به تماشا گذاشتند

مسئولان نمایشگاه صنایع ایران در تاجیکستان می‌گویند که کار انتقال کالا به این نمایشگاه از قلمرو ازبکستان با دشواری روبرو شده‌اند.

به گفته آنها، کارمندان گمرک ازبکستان به هنگام رسیدگی به کالاهای انتقالی مقداری از آن را به بهانه بالا بودن شمار آن مصادره کرده‌اند.

برخی از تاجران گفتند که مقامات ازبک موزه‌های/پوتین‌های معمولی برای کشاورزان و ساختمانچیان را کالای نظامی عنوان کرده و اجازه انتقال این مواد به تاجیکستان را نداده‌اند.

محمد عمرانی، یک مسئول برگزاری نمایشگاههای صنعتی ایران در پایتخت تاجیکستان روز سه‌شنبه‌ ۱۲ نوامبر گفت که این دشواریها باعث شده که عده‌ای از شرکتهای ایرانی از حضور در نمایشگاهها در تاجیکستان خودداری کنند.

آقای عمرانی گفت: "هرچند مدارک ضروری برای انتقال کالاها درست بودند و افراد مسئول در گمرک ازبکستان حق باز کردن بسته‌بندیهای کالاها را نداشتند، ولی این مقررات رعایت نشد و مقامات ازبکستان بسته‌ها را باز کرده و تک تک کالاها را بازشماری کرده‌اند."

آقای عمرانی گفت، بنیاد راه آهن از قلمرو ایران به افغانستان و تاجیکستان می‌تواند این دشواریها را کاملا رفع کند.

هوشنگ تاجیک، مسئول شرکت "پلاستیک تاجیک" می‌گوید که او در جریان انتقال بار به تاجیکستان از قلمرو ازبکستان به دلیل ایجاد موانع مصنوعی از سوی مقامات ازبک بیش از هفت هزار دلار خساره دیده است.

Image caption آقای تاجیک می‌گوید که برای بار سوم در نمایشگاه صنایع در تاجیکستان شرکت می‌کند

آقای تاجیک می‌گوید: "آنها باید، تنها پول ترانزیت کالا را بگیرند و بگذارند که کالا انتقال یابد. مقداری از کالای ما که بلور بود، شکست و مقداری نیز مصادره شد. ما می‌توانستیم کالای بیشتر را به تاجیکستان انتقال دهیم، ولی با توجه به مشکلات در ازبکستان وادار شدیم که تنها قسمتی از آنها را به اینجا بیاوریم."

وی می‌گوید که برای بار سوم در نمایشگاه صنایع در تاجیکستان شرکت می‌کند و هر باری شرکت او از انتقال کالا از قلمرو ازبکستان خساره می‌بیند.

آقای تاجیک می‌گوید که امیدش به باز شدن راههای ارتباطی، از جمله راه آهن میان کشورش و تاجیکستان است و می‌فزاید که در آن زمان شرکتهای ایرانی محصولات بیشتری را به این کشور خواهند آورد.

این نخستین بار نیست که مسئولان نمایشگاه صنایع ایران از گیر کردن و "بازرسی شدید" کالای نمایشی در قلمرو ازبکستان شکایت می‌کنند. در بهار سال جاری نیز مسئولان برگزارکننده نمایشگاه ایرانی از مصادره شدن برخی از محصولات صنعتی شرکتهای ایران در قلمرو ازبکستان خبر داده بودند. آن زمان مسئولان خسارات وارده از این راه را ۴۰ هزار دلار ارزیابی کرده بودند.

این در حالیست که هادی علیپور، کاردار سفارت ایران در تاجیکستان در مراسمی با اشاره‌ به ظرفیت اقتصادی موجود در دو کشور گفت که ایران و تاجیکستان می‌توانند همکاریهای اقتصادی و میزان تبادل کالا را به مراتب بیشتر کنند.

Image caption آقای عمرانی گفت که در گذشته نیز به هنگام انتقال کالای نمایشی در ازبکستان با مشکلات روبرو شده است

آقای علیپور همچنین گفت که امید دارد که مسئولین اقتصادی و اتاق بازرگانی تاجیکستان هم ترتیباتی را اتخاذ کنند که زمینه حضور تجار و صنعتگران و صاحبان صنایع تاجیک در نمایشگاههای بین‌المللی در ایران فراهم شود.

این پانزدهمین نمایشگاه صنعتی ایران در تاجیکستان بوده و این بار ۳۵ شرکت ایرانی تولیدات خود را در این نمایشگاه به تماشا گذاشتند.

این نمایشگاه چهار روز آینده ادامه‌ خواهد داشت و در آن انواع مختلف مواد غذایی، مصالح ساختمانی، لوله‌های پلاستیکی، دستگاههای پالایش آب، وسایل روزگار/لوازم خانگی و قالی های ایرانی به نمایش گذاشته شده‌اند.

با توجه به مشکلات انتقال کالا از قلمرو ازبکستان، مسئولان نمایشگاهها و مسئولان اتاق بازرگانی تاجیکستان تصمیم گرفتند که در آینده بیشتر فناوری و کالاهای مهندسی را به نمایشگاههای تاجیکستان بیاورند.

مطالب مرتبط