تجدیدنظر اسرائیل درباره بخشی از برنامه توسعه شهرک‌های یهودی‌نشین

Image caption نخست‌وزیر اسرائیل خواسته که توسعه شهرک‌سازی‌ها متوقف شود چون در پی واداشتن جامعه بین‌المللی به اقدام علیه ایران است

نخست‌وزیر اسرائیل به وزیر مسکن کابینه خود دستور داده است که درباره مجوز احداث ۲۰ هزار خانه در شهرک‌های یهودی‌نشین در کرانه باختری تجدیدنظر کند.

بنیامین نتانیاهو گفته است این طرح که وزیر مسکن اسرائیل ساعاتی قبل آن را اعلام کرده بود، "مایه تقابل غیرضروری با جامعه بین‌المللی می‌شود در حالی که اسرائیل تلاش دارد جامعه بین‌المللی را به برخورد فراخور با ایران ترغیب کند."

آمریکا پیش‌تر گفته بود که درباره طرح‌های اسرائیل برای خانه‌سازی در شهرک‌های یهودی‌نشین در اراضی اشغالی، "عمیقا نگران" است.

فلسطینی‌ها هم گفته‌اند که اگر اسرائیل به شهرک‌سازی ادامه دهد، به سازمان ملل متحد شکایت خواهند برد و هشدار داده‌اند که این اقدام اسرائیل، گفت‌وگوهای صلح را ناکام می‌گذارد.

طبق این بیانیه، وزیر مسکن اسرائیل این درخواست را پذیرفته است.

در روزهای گذشته نخست‌وزیر اسرائیل درباره توافق با ایران در مذاکرات ژنو هشدار داده بود. این مذاکرات درباره برنامه هسته‌ای مناقشه‌برانگیز ایران، بدون حصول توافق پایان گرفت.

مقامات ایرانی، اسرائیل را متهم کرده‌اند که تلاش دارد نگذارد چنین توافقی حاصل شود.

'نگرانی عمیق'

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، پیش‌تر هشدار داده بود که اگر اسرائیل شهرک‌سازی‌ها را افزایش دهد، گفت‌وگوهای صلح با اسرائیل که در حال حاضر هم راکد مانده، کاملا ناکام خواهد ماند.

مقامات فلسطینی همچنین گفته‌اند که در این باره به سازمان ملل متحد شکایت خواهند برد تا این موضوع را فورا به بحث بگذارد.

آمریکا نیز در این باره اعلام "نگرانی عمیق" کرده است.

جن ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، گفته است که آمریکا درباره این موضوع، "توضیحات بیشتری" از اسرائیل خواهد خواست.

در روزهای گذشته گذشته جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده، تاکید کرده بود که آمریکا اقدامات اسرائیل برای توسعه شهرک‌های یهودی‌نشین را "نامشروع" می‌داند.

آقای کری همچنین در گفت‌وگو با یک شبکه تلویزیونی اسرائیلی گفته بود تعجب می‌کند که چرا جامعه مدنی اسرائیل اعتراضی به این شهرک‌سازی‌ها نمی‌کنند.

نشانه چندانی از پیشرفت گفت‌وگوهای مستقیم اسرائیلی‌ها و فلسطینیان برای رسیدن به صلح دیده نمی‌شود.

این گفت‌وگوها که از اوایل تابستان امسال از سر گرفته شد، سه سال پیش در ۲۰۱۰ به خاطر احداث شهرک‌های یهودی‌نشین شکست خورده بود.

'تغییرات جمعیتی'

Image caption دولت آمریکا تاکید کرده که این شهرک‌های یهودی‌نشین در اراضی اشغالی را "نامشروع" می‌داند

اولویت دولت تل‌آویو، به‌رسمیت‌شناختن اسرائیل به عنوان یک دولت یهودی است و در سوی دیگر، حدود مرزی و امنیت، اولویت اصلی فلسطینیان است.

فلسطینیان می‌خواهند دولت خود را داشته باشند و از جمله سرزمین‌هایی که اسرائیل پس از ۱۹۶۷ اشغال کرد، در خاک این دولت باشند.

اما اسرائیلی‌ها می‌گویند زمین‌هایی که این خانه‌ها در آنها بنا می‌شود، بخشی از هرگونه موافقت ارضی احتمالی با فلسطینی‌ها در آینده هستند.

حدود نیم میلیون نفر یهودی در بیش از دویست شهرک در اراضی فلسطینی کرانه باختری و شرق بیت‌المقدس زندگی می‌کنند.

این شهرک‌ها از زمان اشغال کرانه باختری و شرق بیت‌المقدس پس از جنگ شش‌روزه اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۶۷ تا کنون احداث شده‌اند.

طبق قوانین بین‌المللی این شهرک‌ها غیرقانونی به حساب می‌آیند اما اسرائیل این موضوع را نمی‌پذیرد.

بنیامین نتانیاهو هرگونه بازگشت به مرزهای قبل از آتش‌بس ۱۹۶۷ را رد کرده و گفته است "تغییرات جمعیتی که رخ داده" شامل گفت‌وگوهای صلح نیست.

در دور قبلی گفت‌وگو برای حل‌کردن این مشکل، هردو طرف اسرائیلی و فلسطینی با "تبادل ارضی" موافقت کرده بودند.

مطالب مرتبط