وضعیت حقوق بشر سریلانکا بر اجلاس سران مشترک المنافع سایه افکنده است

سینگ
Image caption نخست وزیر هند نقض حقوق بشر در سریلانکا را دلیل انصراف از سفر به کلمبو عنوان کرده است

رهبران چند کشور عضو جامعه مشترک المنافع در اعتراض به اتهام نقض حقوق بشر در سریلانکا در اجلاس سران مشترک المنافع شرکت نمی‌کنند.

روز چهارشنبه، ٢٢ آبان (١٣ نوامبر)، دفتر نخست وزیر هند اعلام کرد که به دلیل گزارش‌های مربوط به نقض حقوق اقلیت تامیل توسط دولت سریلانکا، وی از حضور در اجلاس سران کشورهای مشترک المنافع که قرار است در کلمبو، پایتخت سریلانکا برگزار شود خودداری خواهد کرد.

هند دارای یک اقلیت قابل توجه تامیل است و گفته می‌شود که نخست وزیر هند از سوی گروه‌های سیاسی تامیل برای تحریم اجلاس کلمبو تحت فشار بوده است.

همچنین، نخست وزیر موریس نیز گفته است که در اجلاس کلمبو شرکت نخواهد کرد و شرایط حقوق بشر در آن سریلانکا را به عنوان دلیل تصمیم خود ذکر کرد.

هفته گفته نیز نخست وزیر کانادا گفت که به خاطر ناخرسندی از شرایط تامیل‌ها در سریلانکا، به کلمبو نخواهد رفت.

چهار سال پیش، ارتش سریلانکا سرانجام توانست پس از بیش از بیست و پنج سال، شورش جدایی طلبان اقلیت تامیل را سرکوب کند و وعده داد که مردم تامیل مانند اکثریت سینهالی از امنیت و حقوق مساوی در این کشور برخوردار خواهند بود.

در جریان جنگ داخلی سریلانکا، سازمان‌های حقوق بشر گفتند که هر دو طرف مرتکب نقض فاحش حقوق بشر و جرایم جنگی شده‌اند و از دولت خواستند با پایان جنگ، در صدد انجام اصلاحات و پیشبرد آشتی ملی برآید.

با اینهمه، گزارش‌های اخیر حاکی از آن است که ماموران دولتی همچنان به آزار فعالان سیاسی تامیل مبادرت می‌ورزند و بازداشت، حبس و حتی شکنجه آنان ادامه داشته است.

براساس این گزارش‌ها، هدف نیروهای امنیتی سریلانکا، وادار کردن بازداشت شدگان به اعتراف به جرایمی است که مرتکب نشده‌اند تا به استناد این اعترافات، به محاکمه و مجازات آنان مبادرت کنند.

شرایط تامیل‌ها

دولت سریلانکا این اتهامات را رد کرده و آن را به "هواداران شورشیان" نسبت داده است که، به گفته مقامات دولتی، در صدد تخریب وجهه این کشور در آستانه برگزاری اجلاس سران مشترک المنافع بوده‌اند.

Image caption ملکه بریتانیا نیز به دلایلی ولیعهد را به جای خود به اجلاس می‌فرستد

در عین حال، هنوز هم نیروهای ارتش سریلانکا در مناطق تامیل‌نشین حضور چشمگیری دارند و گفته می‌شود که دولت نیز در تعهد به وعده‌های قبلی برای بازگرداندن شورشیان مسلح سابق به زندگی عادی غیرنظامی تعلل می ورزد.

هفته گذشته، یکی از سناتورهای استرالیایی پس از بازدید از این مناطق به نقل از ساکنان محلی گفت که نظامیان سینهالی از زنان تامیل برای "تفریح جنسی" سوء استفاده می‌کنند.

جامعه مشترک المنافع از پنجاه و سه کشور تشکیل یافته که عمدتا از مستعمرات سابق بریتانیا هستند و رهبران آنها هر دو سال یک بار در اجلاسی در یکی از کشورهای عضو حضور می‌یابند.

اجلاس سال جاری در روزهای ١٥ تا ١٧ نوامبر در کلمبو برگزار می‌شود.

معمولا الیزابت دوم، ملکه بریتانیا، به عنوان رئیس عالی جامعه مشترک المنافع، در ضیافت‌های اجلاس سران حضور می‌یابد اما در سال جاری، گفته شد که چارلز، ولیعهد، به نمایندگی از سوی ملکه به کلمبو خواهد رفت.

در مورد تصمیم ملکه، نظرات متفاوتی ابراز شده از جمله اینکه مسیر طولانی سفر به سریلانکا با توجه به شرایط سنی او، دشوار است یا اینکه وی در نظر دارد به تدریج بخشی از وظایف سلطنت را به ولیعهد شصت و پنج ساله خود واگذار کند.

الیزابت دوم هشتاد و هفت سال دارد اما همچنان در مراسم رسمی حضور می‌یابد در حالیکه معمولا از سوی همسر نود و سه ساله خود همراهی می‌شود.

مطالب مرتبط