محدودیت ارتباط تلفنی تا زمان مراسم سوگند رئیس جمهوری تاجیکستان

ارتباط
Image caption انتظار می‌رود این تجهیزات محدودکننده ارتباط بعد از برگزاری مراسم تخلیف رئیس جمهور تازه اننتخاب که قرار است ۱۶ نوامبر صورت بگیرد، برچیده شود

در حالی که تلفنهای همراه (موبایل) در برخی از مناطق پایتخت تاجیکستان و مناطق اطراف زندانهای کشور از روز انتخابات ریاست جمهوری فعال نیستند، مسئولان شرکتهای تلفن موبایل می‌گویند که این محدودیت ارتباط تلفنی در کشور پس از برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهور تازه انتخاب، برداشته خواهد شد.

یک منبع معتمد از شرکت مخابراتی “میگافن” روز چهارشنبه ۱۳ نوامبر به بی‌بی‌سی گفت که مقامات امنیتی کشور در برخی از مناطق دوشنبه و اطراف زندانهای تاجیکستان پارازیت، نصب کرده‌اند که ارتباط تلفنهای موبایل را محدود می‌کنند.

این منبع افزود که انتظار می‌رود این تجهیزات محدودکننده ارتباط، بعد از برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهور تازه انتخاب که قرار است ۱۶ نوامبر صورت بگیرد، برچیده شود.

یک منبع دیگر از شرکت “تاج موبایل” نیز این خبر را تأیید کرده و گفت که این محدودیتها در آستانه برگزاری انتخابات پرزیدنت تاجیکستان به دلایل امنیتی راه‌اندازی شد.

این مسئول “تاج موبایل” تأکید کرد که اصلاح این وضع در حال حاضر غیرممکن است و مشتریانی که در محلات مورد پوشش پارازیتها به سر می‌برند برای برداشته شدن محدودیت ارتباط تلفنی، باید تا انجام مراسم تحلیف رئیس جمهور کشور منتظر بمانند.

این در حالیست که برخی در شبکه‌های اجتماعی اینترنتی از شنود صحبتهای تلفنی ساکنان کشور هشدار داده‌اند. این افراد گفته‌اند که از تغییر صدا و کیفیت ارتباط تلفنها حدس می‌زنند که تلفنهایشان از سوی نهادهای ویژه شنیده می‌شوند.

انتخابات سال‌جاری رئیس جمهور تاجیکستان با اتخاذ تدابیر شدیدتر امنیتی برگزار شد. در آستانه برگزاری این انتخابات دسترسی به برخی سایتهای اینترنتی محدود شده و در کل سرعت اینترنت در کشور به صورت قابل ملاحظه پایین آمد.

مسئولان انجمن شرکتهای ارائه کننده خدمات اینترنتی این وضع را به افزایش مرورکنندگان خارجی به سایتهای تاجیکستانی در آستانه برگزاری انتخابات مربوط خوانده بودند.

از سوی دیگر، در آستانه این انتخابات دسترسی کاربران اینترنت به برخی از سایتهای اطلاعاتی و اجتماعی، نظیر "ozodagon.tj" و "youtube.com" مسدود و تنها پس از گذشت چند روز دوباره فراهم شد.

غیر از این برخی جدای از محدودیت در فعالیت تلفنهای موبایل در تاجیکستان همچنین از قطع شدن ارتباط بین‌المللی در تلفنهای زمینی در چند روز اخیر شکایت کرده‌اند.

همچنین مقامات کشور در تصمیمی بی‌سابقه حضور خبرنگاران در یکی مراکز رأی دهی را به هنگام رأی دهی پرزیدنت رحمان در آن را ممنوع کردند و برای نخستین بار شرکت پرزیدنت رحمان در رأی دهی بدون حضور خبرنگاران صورت گرفت.

برخی از سازمانهای بین‌المللی ضمن نتیجه‌گیری از روند انتخابات در تاجیکستان بر وجود موانع در آزادی بیان و کمبود شفافیت در جریان انتخابات تأکید کرده‌اند.

مطالب مرتبط