نمایندگان زن پارلمان ترکیه می توانند شلوار بپوشند

نمایندگان پارلمان
Image caption زنان عضو پارلمان ترکیه پیشتر اجازه استفاده از روسری را یافته اند

به نمایندگان زن پارلمان ترکیه اجازه پوشیدن شلوار داده شده است.

روز پنجشنبه، ٢٣ آبان (١٤ نوامبر)، گزارش شد که نمایندگان پارلمان ترکیه مقررات مربوط به منع پوشیدن شلوار توسط نمایندگان زن پارلمان را لغو کرده و به زنان نماینده اجازه داده با شلوار در جلسات مجمع شرکت کنند.

مصوبه پارلمان گام دیگری در راستای آزادسازی انتخاب پوشش نمایندگان زن پارلمان محسوب می‌شود که پیشتر مقررات منع استفاده از روسری را نیز لغو کرده بود.

طرح آزادسازی استفاده از شلوار پس از آن در پارلمان مطرح شد که شفق پاوی، نماینده زن عضو حزب جمهوریخواه خلق، حزب چپ میانه مخالف دولت، در جریان مذاکره پیرامون لغو ممنوعیت استفاده از روسری در محل پارلمان، این مساله را مطرح کرد.

ممنوعیت استفاده از روسری یکی از موضوعات بحث برانگیز در نظام سیاسی لائیک ترکیه بوده است که باعث قطب‌بندی افکار عمومی در جامعه عمدتا مسلمان این کشور شده بود.

خانم پاوی، که در ماه ژوئن سال ٢٠١١ به عضویت پارلمان انتخاب شده و دارای پای مصنوعی است، پیشتر درخواستی را برای استفاده از شلوار به جای دامن تسلیم پارلمان کرده اما این درخواست رد شده بود.

مقررات مجمع عالی ملی تصریح می‌کرد که زنان عضو باید با کت و دامن در پارلمان حضور یابند.

طرح لغو ممنوعیت استفاده نماینده زن از شلوار توسط حزب حاکم عدالت و توسعه، به رهبری رجب طیب اردوغان، نخست وزیر، تسلیم پارلمان شد و حزب سکولار جمهوریخواه خلق، حزب صلح و دموکراسی (طرفدار اقلیت کرد) و حزب ملی‌گرای نهضت ملی از آن حمایت کردند.

در ماه اکتبر سال جاری، چهار نماینده زن عضو حزب اسلامگرای عدالت و توسعه برای نخستین بار در تاریخ پارلمان جمهوری ترکیه، با روسری در مجمع عالی ملی حضور یافتند.

برخی از سکولارهای ترکیه معتقدند که روسری نماد اسلام سیاسی و در نتیجه، تهدیدی علیه هویت لائیک این کشور است اما حزب عدالت و توسعه استدلال کرده است که اجازه استفاده از روسری، با اصل آزادی فردی انطباق دارد و بخشی از حقوق دموکراتیک مردم است.

علاوه بر پارلمان، زنان می‌توانند در برخی ادارات دولتی هم با روسری حضور یابند.

مطالب مرتبط