ناو هواپیمابر آمریکا کمک به توفان‌زدگان فیلیپین را افزایش می‌دهد

Image caption دولت فیلیپین آمار رسمی کشته شدگان را تا کنون بیش از ۲۳۰۰ نفر اعلام کرده است

بلندپایه‌ترین فرمانده نظامی آمریکا در فیلیپین می‌گوید کشورش تلاش های امدادی برای بازماندگان توفان فیلیپین را به سطح بی‌سابقه ای افزایش داده است.

پل کندی به بی‌بی‌سی گفت ناو هواپیمابر آمریکایی جورج واشنگتن وارد سواحل جزیره لیت شده و به این ترتیب، تعداد پرواز هلی‌کوپترها برای تحویل کمک‌ها سه برابر می‌شود.

وی گفت نیروهای ویژه آمریکا اکنون قادر خواهند بود روزانه مقادیر گسترده‌ای آب به بازماندگان توفان بدهد.

به شهر تاکلوبان که بیشترین آسیب را از توفان دیده، نیز یک جاده اصلی باز شده است.

در همین حال انتقادها از دولت فیلیپین در ارتباط با عملکرد این دولت پس از وقوع توفان ادامه دارد.

روزنامه اصلی فیلیپین، "مانیلا بولتین" نوشته است ناامیدی و هرج و مرج شهر تاکلوبان را فرا گرفته. یک روزنامه دیگر نیز این سوال را مطرح کرده که آیا بنیگنو آکنیو، رییس جمهور فیلیپین از پس شغلش برمی‌آید یا نه.

دولت فیلیپین اذعان کرده که از ابعاد فاجعه غافلگیر شده اما وعده داده که به تمام افرادی که از توفان هایان آسیب دیده‌اند، کمک کند.

رنه آلمندراس، از وزیران دولت فیلیپین گفت مصیبت این توفان برای کشورش طاقت فرساست و ۱۱ میلیون نفر از آن آسیب دیده‌اند.

آقای آلمندراس گفت فیلیپین هیچگاه تا این حد به لحاظ تدارکاتی دچار مشکل نبوده و برای دسترسی به آب، غذا و کمک های پزشکی دست و پا می‌زند.

والری آموس، بلندپایه‌ترین مقام سازمان ملل در امور بشردوستانه نیز گفته است احساس می‌کند این سازمان هم با واکنش کند خود، آنگونه که باید، به مردم فیلیپین کمک نکرده است.

دولت فیلیپین آمار رسمی کشته شدگان را تا کنون بیش از ۲۳۰۰ نفر اعلام کرده است اما مقامات محلی و امدادگران می گویند این تعداد رو به افزایش است.

مطالب مرتبط