سریلانکا:در مورد اتهامات جنایات جنگی، چیزی برای پنهان کردن نداریم

Image caption کلمبو برای اجلاس جامعه مشترک‌المنافع آماده می‌شود

ماهیندا راجاپاکسه، رییس جمهور سریلانکا که در تدارک میزبانی اجلاس سران جامعه مشترک المنافع است، می‌گوید کشورش در مورد اتهامات جنایات جنگی، چیزی برای پنهان کردن ندارد.

وی گفت سی سال بود که مردم سریلانکا در جنگ داخلی با شورشیان ببرهای تامیل کشته می‌شدند، اما دولت او با شکست دادن شورشیان، به این کشتار پایان داد.

رییس جمهوری سریلانکا گفت هر گونه شکایت مربوط به جنایات جنگی می‌تواند از طریق سیستم قانونی پیگیری شود.

نخست‌وزیران هند، کانادا و موریس به دلیل نگرانی‌های حقوق بشری از شرکت در اجلاس سران جامعه مشترک المنافع خودداری کرده‌اند.

دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا، درخواست‌‌های مربوط به تحریم این اجلاس را رد کرده و گفته است از دیدارش برای مطرح کردن پیشینه حقوق بشر سریلانکا استفاده می‌کند.

آقای کامرون در آستانه ورود به کلمبو، پایتخت سریلانکا، گفته است خواهان تحقیق در مورد اتهامات وقوع جنایات جنگی در سریلانکا خواهد شد.

اما دولت سریلانکا در این مورد به آقای کامرون هشدار داده است.

سریلانکا می‌گوید آقای کامرون حق چنین کاری را ندارد چون دعوت او به این کشور به دلیل دیگری بوده است.

نخست وزیر بریتانیا روز چهارشنبه (۱۳ نوامبر) به هند رفت و قرار است با مانموهان سینگ، همتای هندی خود مذاکرات تجاری داشته باشد. نخست وزیر هند نیز از جمله سران جامعه مشترک‌المنافع است که حاضر نشده است در اجلاس سران این جامعه مشترک شرکت کند.

چهار سال پیش، ارتش سریلانکا توانست پس از بیش از بیست و پنج سال، شورش جدایی طلبان اقلیت تامیل را سرکوب کند و وعده داد که مردم تامیل مانند اکثریت سینهالی از امنیت و حقوق مساوی در این کشور برخوردار خواهند بود.

در جریان جنگ داخلی سریلانکا، سازمان‌های حقوق بشر گفتند که هر دو طرف مرتکب نقض فاحش حقوق بشر و جرایم جنگی شده‌اند.

اما برخی گزارش‌ها حکایت از آن دارد که دولت همچنان به آزار فعالان سیاسی تامیل و نیز بازداشت، حبس و حتی شکنجه آنان ادامه می‌دهد.

جامعه مشترک المنافع از ۵۳ کشور شده عمدتا از مستعمرات سابق بریتانیا هستند و رهبران آنها هر دو سال یک بار در اجلاسی در یکی از کشورهای عضو شرکت می‌کنند.

اجلاس امسال در روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه این هفته (١٥تا ١٧ نوامبر) در کلمبو برگزار می‌شود.

معمولا الیزابت دوم، ملکه بریتانیا، به عنوان رئیس عالی جامعه مشترک المنافع، در ضیافت‌های اجلاس سران حضور می‌یابد اما در سال جاری، گفته شد که چارلز، ولیعهد، به نمایندگی از سوی ملکه به کلمبو خواهد رفت.

مطالب مرتبط