لغو تعرفه اضافی گمرکی از واردات مواد سوخت روسیه به تاجیکستان

مواد سوخت
Image caption تاجیکستان دیر باز منتظر لغو تعرفه اضافی گمرکی برای واردات مواد سوختی از روسیه بود

طبق تصمیم اخیر دولت روسیه از ۱۲ نوامبر سال جاری صادرات مواد سوختی از روسیه به تاجیکستان بدون پرداخت تعرفه اضافی گمرکی انجام شده است.

پرداخت تعرفه اضافی گمرکی برای صادرات مواد سوختی تا زمان تصویب موافقتنامه رسمی میان تاجیکستان و روسیه درباره صادرات مواد سوخت روسیه به این کشور بدون پرداخت این تعرفه لغو شده است.

گفته می‌شودبا تصویب قانونی این موافقتنامه پرداخت تعرفه اضافی گمرکی برای صدور مواد سوخت از روسیه به تاجیکستان، بطور دایمی لغو می‌شود.

خبرگزاری “asia-plus” این خبر را پس از گفتگو با ایگور لیکین-فرال اف،سفیر روسیه در تاجیکستان گزارش کرده است.

به گفته این دیپلمات، اکنون مواد سوخت مورد نیاز تاجیکستان که از روسیه وارد می‌شود، بدون پرداخت تعرفه اضافی گمرکی صورت می‌گیرد. به این ترتیب انتظار می‌رود در زودترین فرصت قیمت یک لیتر بنزین نوع آی-۹۲ از ۶ سامانی و ۴۰ درم به حدود ۵ سامانی کاهش یابد.

به گفته تاجران مواد سوختی در تاجیکستان، انتقال این مواد بدون پرداخت تعرفه اضافی گمرکی از کارخانه‌های پالایش نفت روسیه آغاز شده و انتظار می‌رود نخستین واگونهای حامل این مواد با قیمت پایین‌تر به بازار تاجیکستان از اوایل ماه دسامبر انجام شود.

آنها می‌گویند به احتمال زیاد تا فرارسی سال جدید میلادی ساکنان تاجیکستان از خریداری مواد سوختی نسبتا ارزان برخوردار خواهند شد.

تاجیکستان از سال ۲۰۱۰ بدین سو مواد سوختی را از روسیه با پرداخت تعرفه اضافی گمرکی وارد می‌کرد. پیش از آن، صادرات مواد سوختی به تاجیکستان بدون پرداخت این مبلغ صورت می‌گرفت.

فعلا دولت روسیه مقرر کرده است به کشورهایی که عضو اتحادیه گمرکی، سازمان گمرکی با عضویت روسیه، قزاقستان و بلاروس، نیستند، برای صادرات یک تن مواد سوختی باید بیش از ۲۶۰ دلار تعرفه اضافی گمرکی پرداخت کنند. سالهای قبل تاجیکستان بیش از ۹۰ درصد مواد سوختی مورد نیاز خود را از روسیه وارد می‌کرد. ولی در سالهای اخیر روسیه این موقعیت خود را از دست داده است.

فعلا قرقیزستان، همسایه تاجیکستان در این زمینه پیش‌صف بوده و حدود ۴۳.۲ درصد مواد سوختی به تاجیکستان از این کشور وارد می‌شود. هرچند قرقیزستان از منابع نفتی برخوردار نیست، ولی این کشور از امکان واردات مواد سوختی بدون تعرفه اضافی گمرکی از روسیه برخوردار بوده و برخی از این مواد را به کشورهای سوم، صادر می‌کند.

در سال جاری دولت روسیه بارها از مقامات قرقیزستان خواسته بود که از این کار جلوگیری کند، ولی به گفته تاجران تاجیک، این مواد همچنان به صورت قاچاق به تاجیکستان صادر می‌شد.

ضمنا، قرارداد لغو تعرفه اضافی گمرک برای صادرات مواد سوختی از روسیه به تاجیکستان در جریان سفر رسمی ولادیمیر پوتین به تاجیکستان در ماه اکتبر سال گذشته به امضا رسیده بود.

ولی تصویب این سند در پارلمان دو کشور به درازا کشید و رهبران هر دو کشور این موضوع را در ملاقات خود پیوسته بررسی می‌کردند.

گزارش شده که حالا وزارت انرژی تاجیکستان مقدار مواد سوختی مورد نیاز خود برای سال ۲۰۱۴ را تعیین کرده و به جانب روسیه ارائه می‌کند.