افزایش قربانیان توفان هایان با ورود کمک‌های امدادی به فیلیپین

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

تعداد کشته شدگان قطعی توفان هایان در فیلیپین به موجب آمار رسمی دولت تا کنون ۳۶۲۱ نفر اعلام شده است.

آمار سازمان ملل متحد (۴۴۶۰ نفر) و سازمانهای امدادی بیشتر از این تعداد است و به نظر می رسد که آمار نهایی دولت فیلیپین افزایش بیشتری خواهد یافت.

اکنون با گذشت یک هفته از زمان توفان، کمکهای امدادی کم کم در حال رسیدن و توزیع شدن است اما سازمانهای امداد رسان می گویند در توزیع آب آشامیدنی، دارو و غذا با مشکلات زیادی مواجه هستند.

نیروی دریایی آمریکا ناو هواپیمابر جورج واشنگتن را به فیلیپین فرستاده و هلیکوپترهای مستقر بر این ناو در توزیع کمک‌های امدادی به دلیل خرابی برخی جاده ها بر اثر توفان نقش مهمی داشته اند.

با این حال، مار روکساس، وزیر کشور فیلیپین گفته است که سرعت عمل هنوز پایین است و نیاز مردم به مراتب بیشتر از کمک‌هایی است که ارائه شده است، بخصوص که مشکلات اساسی در زمینه توزیع همچنان وجود دارد.

در شهر تاکلوبان تنها یک چهارم ماموران پلیس پس از توفان بر سر کار برگشته اند و جنازه‌های قربانیان هنوز همگی دفن نشده اند.

هزاران نفر از مردم همچنان در محل فرودگاه شهر جمع شده اند، به امید این که بتوانند از تاکلوبان خارج شوند.

دولت بریتانیا یک تیم پزشکی، یک هواپیمای باربری نظامی و یک ناو هلیکوپتر بر به فیلیپین اعزام کرده و گفته است که بیست میلیون پوند (معادل ۳۲ میلیون دلار) به آن کشور کمک خواهد کرد.

توفان هایان سبب وزش بادهایی با سرعت ۳۲۰ کیلومتر در ساعت در سواحل شرقی استان‌های لیته و سامار فیلیپین شد. از هایان به عنوان یکی از نیرومندترین توفان های ثبت شده نام برده شده است.

مطالب مرتبط