نخست وزیر بریتانیا به مناطق جنگ‌زده سریلانکا سفر کرد

عکس رسمی شرکت کنندگان در اجلاس کلمبو
Image caption اجلاس سران مشترک‌المنافع با حضور ولیعهد بریتانیا به نمایندگی از سوی ملکه برگزار شده است

نخست وزیر بریتانیا از مناطق جنگ زده تامیل نشین در سریلانکا دیدن کرده است.

روز جمعه، ۲۴ آبان (۱۵ نوامبر)، دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا که برای شرکت در نشست سران و رهبران کشورهای عضو جامعه مشترک المنافع در سریلانکا به سر می برد، به منطقه تامیل‌ نشین جفنا در شمال این کشور سفر کرد.

هدف آقای کامرون از سفر به جفنا ملاقات با رهبران اقلیت تامیل و برخی از قربانیان جنگ داخلی طولانی سریلانکا گزارش شده است.

آقای کامرون گفته بود که مایل است به "طور دست اول از آنچه که در این منطقه روی داد" مطلع شود.

اشاره او به وقایعی است که در جریان تهاجم نهایی ارتش سریلانکا به سرزمین‌های تامیل نشین و پس از آن روی داد و به گفته فعالان حقوق بشر، با خشونت گسترده نسبت به غیرنظامیان تامیلی همراه بود.

خبرنگار بی‌بی‌سی در جفنا می‌گوید که صدها تن از خویشاوندان و آشنایان ناپدیدشدگان روزهای پایانی جنگ در جریان دیدار آقای کامرون، دست به تظاهرات زدند و خواستار روشن شدن وضعیت خویشان خود شدند.

Image caption کامرون برای کسب اطلاعات "دست اول" به جفنا سفر کرده است

سفر نخست وزیر بریتانیا به سریلانکا در حالی صورت می‌گیرد که رهبران چند کشور عضو جامعه مشترک المنافع، از جمله هند و کانادا، در اعتراض به نقض فاحش حقوق تامیل‌ها توسط دولت مرکزی سریلانکا از شرکت در اجلاس کلمبو، پایتخت سریلانکا، خودداری کرده‌اند.

چهار سال پیش، ارتش سریلانکا سرانجام توانست پس از بیش از بیست و پنج سال، شورش جدایی طلبان اقلیت تامیل را سرکوب کند و وعده داد که مردم تامیل مانند اکثریت سینهالی از امنیت و حقوق مساوی در این کشور برخوردار خواهند بود.

در جریان جنگ داخلی سریلانکا، سازمان‌های حقوق بشر گفتند که هر دو طرف مرتکب نقض فاحش حقوق بشر و جرایم جنگی شده‌اند و از دولت خواستند با پایان جنگ، در صدد انجام اصلاحات و پیشبرد آشتی ملی برآید.

با اینهمه، گزارش‌های اخیر حاکی از آن است که ماموران دولتی همچنان به آزار فعالان سیاسی تامیل مبادرت می‌ورزند و بازداشت، حبس و حتی شکنجه آنان ادامه داشته است.

اتهام آزار تامیل‌ها

براساس این گزارش‌ها، هدف نیروهای امنیتی سریلانکا، وادار کردن بازداشت شدگان به اعتراف به جرایمی است که مرتکب نشده‌اند تا به استناد این اعترافات، به محاکمه و مجازات آنان مبادرت کنند.

دولت سریلانکا این اتهامات را رد کرده و آن را به "هواداران شورشیان" نسبت داده است که، به گفته مقامات دولتی، در صدد تخریب وجهه این کشور در آستانه برگزاری اجلاس سران مشترک المنافع بوده‌اند.

Image caption خانواده های ناپدیدشدگان تامیل خواستار روشن شدن وضع آنان هستند

جامعه مشترک المنافع از پنجاه و سه کشور تشکیل یافته که عمدتا از مستعمرات سابق بریتانیا هستند و رهبران آنها هر دو سال یک بار در اجلاسی در یکی از کشورهای عضو حضور می‌یابند.

اجلاس سال جاری در روزهای ١٥ تا ١٧ نوامبر در کلمبو برگزار می‌شود.

معمولا الیزابت دوم، ملکه بریتانیا، به عنوان رئیس عالی جامعه مشترک المنافع، در ضیافت‌های اجلاس سران حضور می‌یابد اما در سال جاری، گفته شد که چارلز، ولیعهد، به نمایندگی از سوی ملکه به کلمبو خواهد رفت.

در مورد تصمیم ملکه، نظرات متفاوتی ابراز شده از جمله اینکه مسیر طولانی سفر به سریلانکا با توجه به شرایط سنی او، دشوار است یا اینکه وی در نظر دارد به تدریج بخشی از وظایف سلطنت را به ولیعهد شصت و پنج ساله خود واگذار کند. اما برخی از ناظران، وضعیت حقوق بشری سریلانکا را عامل اصلی خودداری الیزابت دوم به این کشور دانسته‌اند.

الیزابت دوم هشتاد و هفت سال دارد اما همچنان در مراسم رسمی حضور می‌یابد در حالیکه معمولا از سوی همسر نود و سه ساله خود همراهی می‌شود.

در بریتانیا، وزیر خارجه در کابینه سایه از حزب کارگر، با انتقاد از سفر نخست وزیر به سریلانکا، او را به بی تدبیری سیاسی متهم کرد و گفت که حزب کارگر از ماهها پیش از دولت خواسته بود تا سازمان ملل را برای تحقیقات در مورد اتهام نقض حقوق تامیل‌ها در سریلانکا تحت فشار قرار دهد اما این خواسته هرگز عملی نشد.

مطالب مرتبط