سریلانکا تقاضای تحقیق بین‌المللی درباره اتهام جنایات جنگی را رد کرد

یکی از وزیران بلندپایه دولت سریلانکا تقاضای دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، برای انجام یک تحقیق بین‌المللی در مورد اتهام ارتکاب جنایات جنگی در مراحل پایانی جنگ داخلی سریلانکا را رد کرده است.

بازیل راجاپاکسه، وزیر توسعه اقتصادی سریلانکا که برادر رییس جمهور این کشور است به خبرنگاران گفت قطعا اجازه انجام چنین تحقیقی داده نخواهد شد.

دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا پیشتر گفته بود اگر سریلانکا تا ماه مارس به طور مستقل در باره اتهامات ارتکاب جنایات جنگی در این کشور تحقیق نکند، بریتانیا از سازمان ملل خواهد خواست که یک تحقیق بین‌المللی در این مورد انجام دهد.

آقای کامرون برای شرکت در اجلاس رهبران جامعه مشترک‌المنافع به سریلانکا رفته است. این اجلاس از دیروز، جمعه ۱۵ نوامبر، آغاز شده و تا فردا، یکشنبه ۱۷ نوامبر، ادامه دارد.

نخست‌وزیر بریتانیا گفت دولت سریلانکا پس از جنگ داخلی با شورشیان ببرهای تامیل، باید برای آشتی بیشتر تلاش کند.

وی گفت در جریان مذاکرات صریحی که روز جمعه با ماهیندا راجاپاکسه، رییس جمهوری سریلانکا، داشته احساس کرد که سریلانکا می‌خواهد در این زمینه پیشرفت‌هایی داشته باشد.

نخست وزیر بریتانیا روز جمعه به جفنا در بخش شمالی سریلانکا سفر کرد تا وضعیت اقلیت تامیل این کشور را از نزدیک ببیند.

وزیر خارجه در کابینه سایه از حزب کارگر بریتانیا، با انتقاد از سفر نخست وزیر به سریلانکا، او را به بی تدبیری سیاسی متهم کرد و گفت که حزب کارگر از ماه‌ها پیش از دولت خواسته بود تا سازمان ملل را برای تحقیقات در مورد اتهام نقض حقوق تامیل‌ها در سریلانکا تحت فشار قرار دهد اما این خواسته هرگز عملی نشد.

سفر نخست وزیر بریتانیا به سریلانکا در حالی صورت می‌گیرد که رهبران چند کشور عضو جامعه مشترک المنافع، از جمله هند و کانادا، در اعتراض به نقض حقوق تامیل‌ها توسط دولت مرکزی سریلانکا اجلاس کلمبو را تحریم کردند.

چهار سال پیش، ارتش سریلانکا توانست پس از بیش از بیست و پنج سال، شورش جدایی‌طلبان اقلیت تامیل را سرکوب کند و وعده داد که تامیل‌ها مانند اکثریت سینهالی این کشور از امنیت و حقوق مساوی برخوردار خواهند بود.

در جریان جنگ داخلی سریلانکا، سازمان‌های حقوق بشر گفتند که هر دو طرف مرتکب نقض فاحش حقوق بشر و جرایم جنگی شدند.

مطالب مرتبط