نتانیاهو: اولاند دوست واقعی اسرائیل است

حق نشر عکس Reuters

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در استقبال از فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه، گفت آقای اولاند به دلیل مخالفتش با برنامه هسته‌ای کنونی ایران، "دوست واقعی" اسرائیل است.

بنیامین نتانیاهو گفت: "فرانسه مانند اسرائیل آرزوی خاورمیانه‌ای با ثبات و معتدل را دارد که در آن همه مردم در صلح، امنیت و احترام متقابل در کنار یکدیگر زندگی کنند."

پیش از آن هم فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه، پس از ورود به تل‌آویو اعلام کرد فرانسه گسترش جنگ‌افزار هسته‌ای را تحمل نخواهد کرد.

آقای اولاند گفت: "تا موقعی که مطمئن نشویم ایران تصمیم گرفته است که برنامه ساخت جنگ‌افزار هسته‌ای خود را تعطیل کند همه تحریم‌ها و تعقیب مطالبات خود را ادامه می‌دهیم."

فرانسوا اولاند روز یکشنبه ۱۷ نوامبر (۲۶ آبان) برای سفری سه روزه وارد اسرائیل شد. سفر آقای اولاند در آستانه دور دیگری از مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ انجام می‌گیرد.

در دور قبلی گفتگوها در ژنو، طرفین به توافقی نرسیدند و وزیر خارجه ایران تلویحا موضعگیری فرانسه را مانع دستیابی به توافق خواند.

دیدار با شیمون پرز و بنیامین نتانیاهو، رئیس جمهور و نخست‌وزیر اسرائیل، بخشی از برنامه سفر آقای اولاند به اسرائیل است. هم شیمون پرز و هم بنیامین نتانیاهو از فرانسه خواسته‌اند که در مذاکره با ایران بر موضع خود در دور قبلی گفتگوها پایفشاری کند.

بنیامین نتانیاهو مواضع فرانسه در قبال ایران و بحران سوریه را ستوده و گفته است دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای نه فقط اسرائیل، که همه جهان را به خطر می‌اندازد.

ایران می‌گوید برنامه هسته‌ای نظامی ندارد و اثبات صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای را به نفع خود می‌داند.

اسرائیل از توافق احتمالی میان ایران و قدرت‌های غربی خشمگین شده و آن را "اشتباهی تاریخی" خوانده است. اما متحدان غربی اسرائیل، به ویژه آمریکا، تاکید کرده‌اند که نگرانی‌های اسرائیل درباره برنامه هسته‌ای ایران را فراموش نمی‌کنند.

جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا نیز روز جمعه به اسرائیل سفر خواهد کرد تا درباره جزئیات توافق میان ایران و ۱+۵ با مقام‌های اسرائیلی گفتگو کند. آقای کری پیشتر در واکنش به انتقادات اسرائیلی‌ها از روند مذاکرات گفت: "ما در مذاکرات با ایران کور یا احمق نیستیم."

یکی از رهبران ارشد جنبش حماس، که کنترل غزه را در اختیار دارد، سفر فرانسوا اولاند به اسرائیل را محکوم کرده و گفته است او با حمایت از اسرائیل حقوق فلسطینیان را نادیده خواهد گرفت.

گفتگو درباره مذاکرات اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطینی ها، حضور در آرامگاه یاسر عرفات و آرامگاه تئودور هرتزل بخش‌های دیگری از سفر آقای اولاند و هیات همراه او خواهند بود.