گروه‌های شبه نظامی مصراته باید طرابلس را ترک کنند

Image caption طرابلس به حالت نیمه تعطیل درآمده است

شورای محلی مصراته به تمام گروه‌های شبه نظامی این شهر که در طرابلس پایتخت لیبی مستقر هستند دستور داده این شهر را ترک کنند. این دستور بعد از درگیری این گروه‌ها با معترضان صادر شد که باعث کشته شدن حداقل ۴۳ نفر شد.

شورای محلی مصراته با صدور بیانیه‌ای از تمام گروه های شبه نظامی این شهر خواسته تا در عرض سه روز طرابلس را ترک کنند و یکی از فرماندهان محلی به بی‌بی‌سی گفته این گروه‌ها از این دستور تبعیت خواهند کرد.

به گفته رعنا جواد خبرنگار بی بی سی در طرابلس، تنش‌ها در این شهر بالاست اما این بیانیه تحولی مثبت تلقی شده است.

روز جمعه (۲۴ آبان) این گروه‌ها به معترضانی که قصد داشتند آنها را از محل استقرارشان در پایتخت بیرون کنند شلیک کردند و حداقل ۴۳ نفر را کشتند و ۴۵۰ نفر را زخمی کردند.

این خونین ترین درگیری خیابانی در طرابلس از زمان ناآرامی‌های سال ۲۰۱۱ بود.

مردم به خودسری این شورشیان و ناتوانی دولت در کنترل آنها اعتراض داشتند.

پس از آن شورای شهر طرابلس به نشانه اعتراض سه روز اعتصاب عمومی اعلام کرد.

بر اساس گزارش‌ها رفت‌و آمد و فعالیت در طرابلس بشدت کاهش یافته و شهروندان و گروههای شبه نظامی بسیاری از خیابانهای شهر را مسدود کرده اند.

بیشتر مغازه‌ها تعطیل، اما نانوایی‌ها، داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها فعال هستند.

شبه نظامیان مصراته حضوری پرقدرت در طرابلس دارند و ویلاها و خانه‌های اعضای ارشد حکومت معمر قذافی را اشغال کرده و از آنها بعنوان مقر یا انبار مهمات استفاده می‌کنند.

دولت منتخب لیبی تا کنون نتوانسته شبه نظامیانی را که برای سرنگونی معمر قذافی جنگیدند خلع سلاح کند و یک نیروی ملی امنیتی ایجاد کند.

در همین حال دیروز یکشنبه (۲۶ آبان) مصطفی نوح معاون سرویس اطلاعاتی لیبی ربوده شد تا ضعف دولت در برقراری امنیت بیشتر نمایان شود.

رسانه‌های محلی گزارش کرده‌اند آقای نوح در فرودگاه طرابلس ربوده شده است.

منابع اطلاعاتی و ارتش ناپدید شدن معاون سرویس اطلاعاتی را تایید کرده‌اند، اما نمی‌توانند دقیقا بگویند که کجا چنین اتفاقی افتاده است.

دولت لیبی هنوز خبر ربوده شدن آقای نوح را تایید نکرده و هنوز هیچ گروهی مسئولیت این آدم ربایی را برعهده نگرفته است.

در اوایل ماه گذشته میلادی علی زیدان، نخست وزیر لیبی به مدت چند ساعت توسط افراد مسلح ربوده شد.

مطالب مرتبط