تشکیل پرونده قضایی علیه رئیس شرکت راه آهن تاجیکستان

امان‌الله حکوم
Image caption رئیس شرکت راه آهن تاجیکستان از سیاستمداران بانفوذ این کشور محسوب می‌شود

پلیس تاجیکستان علیه امان‌الله حکوم، رئیس شرکت راه آهن تاجیکستان، پرونده باز کرده است.

پلیس، این مقام تاجیک را در نقض قانون این کشور درباره مسئولیت والدین در تعلیم و تربیت فرزند متهم کرده و طبق اطلاع منابع وزارت امور داخله تاجیکستان این پرونده برای محاکمه به دادگاه ناحیه اسماعیل سامانی شهر دوشنبه ارسال شده است.

پرونده علیه آقای حکوم در رابطه با سانحه‌ مرگبار در یکی از خیابانهای پایتخت تاجیکستان باز شده است که در این حادثه فرزند آقای حکوم، رسول امان‌الله دخیل است.

پلیس در این قضیه رسول امان‌الله ۱۷ ساله را متهم می‌داند که راننده یکی از این خودروها بوده است.

در پی این حادثه که شب ۹ اکتبر رخ داده بود، چهار نفر جان خود را از دست دادند و چند تن دیگر مجروح و به بیمارستان منتقل شدند.

طبق گزارشها، رسول امان‌الله پس از این حادثه به آلمان پرواز کرده و به گفته امان‌الله حکوم وی برای معالجه و تحصیل به آن کشور سفر کرده است.

این قضیه بحث و انتقادها در محافل مختلف تاجیکستان درباره فرزندان مقامات بلندپایه را دوباره داغ کرده است.

در پی این حادثه امان‌الله حکوم توسط هفته‌نامه "نقلیات"، نشریه وزارت حمل و نقل تاجیکستان خبرنگاران را در نشر مطالب توهین‌آمیز و بی‌پایه متهم کرده بود.

امان‌الله حکوم همچنین ادعا داشت که بلیت پرواز پسرش یک هفته قبل از وقوع سانحه‌ خریداری شده بود و پرواز وی به آلمان آن طور که برخی رسانه‌ها تلقی کرده‌اند "فرار" نبوده است.

ولی رسانه‌های محلی با درنظرداشت احتمال تغییرات کادری در کابینه دولت تاجیکستان بعد از پیروز‌ی امامعلی رحمان در انتخابات اخیر ریاست جمهوری در این کشور، ادعا داشتند که پرزیدنت رحمان باید برای برکناری آقای امان‌الله از سمتش اقدام بکند.

سیم‌الدین دوست اف، سردبیر نشریه خصوصی "نگاه" می‌گوید که به احتمال زیاد موضوع برکناری آقای امان‌الله در روزهای نزدیک اعلام خواهد شد. زیرا، روز دوشنبه ۱۸ نوامبر برخی از خبرگزاریها در این رابطه به صورت غیررسمی اطلاع پخش کردند.

آقای دوست‌اف می‌گوید: "مطمئن باید بود که فعالیتهای امان‌الله حکوم در چند سال اخیر برای باز کردن چندین پرونده جنایی کافی است. از جمله، بی‌فعالیتی (عدم کارایی) وی و کشال (کم) کاریهایش در ساختمان راه آهن "وحدت-یاوان" که به برچیدن قطعه راه آهن "اموزنگ-غلبه" در قلمرو ازبکستان منجر شد و تاجیکستان در آستانه خروج نیروهای غربی از افغانستان از سود چندصد میلیون دلاری محروم شده و تاجیکستان برای انگلیسها کم اهمیت ماند”.

آقای دوست اف همچنین معتقد است که باز شدن پرونده علیه آقای امان‌الله انگیزه‌های سیاسی نیز دارد، زیرا تا به حال پلیس تاجیکستان چنین جرأتی نداشته است.

وی می گوید: "عاملهای دیگر نظیر فشار افکار عمومی و رقابت ناسالم هم مسلکانش (افراد همپایه آقای حکوم) از گروههای دیگر مالی-صناعتی نیز البته تأثیر داشته است، ولی سبب اساسی زیر سؤال بردن سمتهای اساسی سیاستهای پرزیدنت امامعلی رحمان از جانب او و فرزندانش بودند.”

با این همه صاحب‌نظران از تصمیم اخیر پلیس تاجیکستان استقبال کرده و می‌گویند که این امر در آینده برای بیشتری از مقامات بلندپایه و فرزندان آنها هشداری خواهد بود.

زیرا، در یک سال اخیر رسانه‌های محلی از موارد زیاد دست داشتن فرزندان مقامات تاجیک در قضیه‌های نقض قوانین تاجیکستان و بی‌جزا ماندن آنها خبر می‌دهند.

هرچند برخیها حدس می‌زنند که اقدام "تنبیه‌ای" و گشودن "پرونده ماموری" علیه امان‌الله حکوم در عوض اعمال مجازات سنگین‌تری علیه رسول امان‌الله، فرزند او خواهد بود.

ضمنا در یک سال اخیر فعالیت شرکت راه آهن تاجیکستان و حوادث مربوط به قطارهای آن پیوسته در محور بحثهای رسانه‌ای قرار دارند.

مطالب مرتبط