انتخابات شیلی: اولین رئیس جمهوری زن پیشتاز است

Image caption میشل باشله دختر یک ژنرال سابق ارتش شیلی است که به دلیل مخالفت با کودتای ژنرال پینوشه شکنجه و کشته شد

نتایج مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری شیلی حاکیست که میشل باشله، کاندیدای جناح چپگرا از رقیب اصلی خود، اِولین ماتئی، پیشی گرفته است. با این حال، انتظار می‌رود که انتخابات به دور دوم کشیده شود.

میشل باشله، اولین رئیس جمهوری زن در شیلی است که بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ میلادی قدرت را در دست داشت و در این دوره نیز به عنوان کاندیدای ائتلافی از احزاب چپگرا وارد صحنه مبارزات شده است.

بنا بر گزارش‌ها، خانم باشله موفق شده است که حدود ۴۶ درصد آرا را کسب کند. رقیب اصلی وی از ائتلاف راستگرای حاکم، حدود ۲۵ درصد آرا را دریافت کرده است.

در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری شیلی، نه کاندیدا شرکت دارند.

از آنجایی که هیچ یک از کاندیدا‌ها ظاهرا به حد نصاب ۵۰ درصد نرسیده است، دور دوم رای گیری ماه آینده به احتمال بسیار زیاد باید بین میشل باشله و اِولین ماتئی برگزار شود.

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های پیش روی رئیس جمهوری آینده شیلی افزایش اختلاف طبقاتی و نابرابری‌ اجتماعی از جمله هزینه بالای تحصیلات دانشگاهی جوانان است که اخیرا اعتراضات گسترده‌ای به بار آورده است.

وعده تغییرات اساسی

Image caption اِولین ماتئی، وزیر کار سابق و هم‌حزبی سباستین پینه‌یرا، رئیس جمهوری فعلی است

خانم باشله طرفدار تغییرات اساسی در سیاست‌های مالیاتی شیلی و افزایش مالیات شرکت‌ها، و کاهش مالیات بر درآمد شخصی است.

او معتقد است این اقدامات به مبارزه با نابرابری کمک می‌کند، و در عین حال، هزینه‌های ایجاد یک نظام آموزش عمومی رایگان را فراهم می‌کند. برنامه او در میان خانواده‌های کم‌درآمد و طبقه متوسط پرطرفدار است.

در مقابل، اِولین ماتئی، وزیر کار سابق و هم‌حزبی سباستین پینه‌یرا، رئیس جمهوری فعلی است که هشدار داده است طرح خانم باشله برای رایگان کردن نظام آموزشی حفره بزرگی در بودجه کشور ایجاد می‌کند.

وی همچنین طرفدار کاهش مالیات شرکت‌هاست و قول داده برای کاهش نابرابری فرصت‌های شغلی بیشتری ایجاد کند.

میشل باشله دختر یک ژنرال سابق ارتش شیلی است که به دلیل مخالفت با کودتای ژنرال پینوشه شکنجه و کشته شد.

خانم باشله به همراه مادرش در سال ۱۹۷۵ بازداشت و به استرالیا و سپس به آلمان شرقی تبعید شد.

او در سال ۱۹۷۹ به شیلی بازگشت و در رشته دارو‌شناسی درس خواند و در حزب سوسیالیست شیلی پیشرفت کرد و به یکی از چهره‌های شاخص این حزب بدل شد.

مطالب مرتبط