دو سال زندان برای مرد اماراتی به جرم 'توئیت کردن درباره دادگاه'

Image caption با جرایم اینترنتی در امارات سختگیرانه برخورد می‌شود

دستگاه قضایی امارات متحده عربی، یک فعال سیاسی این کشور را به جرم چیزهایی که در توئیتر و درباره یک دادگاه نوشته بود، برای دو سال روانه زندان کرد.

این فرد ولید الشحی نام دارد. او از امارت عجمان است که همچنین به پرداخت ۱۳۷ هزار دلار جریمه محکوم شده است.

او متهم به "آسیب رساندن به امنیت ملی کشور" است.

او را شش ماه پیش (در ماه مه میلادی) دستگیر کردند.

آن زمان آقای شحی، درباره دادگاه ۹۴ نفر اسلام‌گرا در توئیتر نوشته بود که متهم بودند قصد دارند حکومت امارات را سرنگون کنند.

در ماه ژوئیه ۶۹ نفر از این افراد از سوی دادگاه مجرم شناخته شدند و تا حداکثر ۱۰ سال زندان محکوم شدند.

پیشتر در همین ماه دیدبان حقوق بشر، هشدار داد که زندانی کردن این افراد توانایی دستگاه قضایی امارات متحده عربی را در حمایت از آزادی بیان زیر سوال می برد.

این سازمان حقوق بشری، می گوید تنها دلیلی که دستگاه قضا برای محکومیت این ۶۹ نفر داشته، اعتراف های یک نفر بوده که بعدا در دادگاه همه را تکذیب کرده است.

سازمان حقوق بشر امارات می گوید که آقای شحی در ماه مه میلادی دستگیر شده و او را در ۱۰ روز اول در زندانی سری نگه می داشتند.

بعد او را به زندانی در ابوظبی منتقل می کنند.

این سازمان می گوید که آقای شحی در توئیتر خود درباره دادگاه این ۹۴ نفر نوشته بود و گفته بود که آنها تنها به خاطر آنکه حامی "تغییرات دموکراتیک" هستند، دادگاهی شدند.

در ماه نوامبر سال گذشته بود که خلیفه بن زاید آل نهیان رئیس حکومت امارات متحده عربی، دستور داد تا درباره جرایم سایبری سخت گیری های بیشتری شود.

بر اساس فرمان او، دادگاهی کردن فعالان اینترنتی و زندانی کردنشان قانونی می شود؛ کسانی که در اینترنت به نقد مقام های عالی رتبه می پردازند، کسانی که درباره تغییرات سیاسی حرف می زنند و آنها که می خواهند تظاهرات بدون مجوز را سامان دهند.

مطالب مرتبط