حکومت سوریه یک منطقه مهم را از شورشیان پس گرفت

ارتش سوریه توانسته است شهر قاره در نزدیکی مرز لبنان را از شورشیان پس بگیرد.

این منطقه سوق‌الجیشی، یکی از آخرین مسیرهای دسترسی خارجی در اختیار مخالفان سوری بود.

نیروهای حکومت سوریه حملات خود را برای بازپس‌گیری این منطقه، از روز جمعه آغاز کرده بودند. در این جریان، از هواپیماهای جنگنده و هلی‌کوپتر نیز برای حملات هوایی استفاده کردند.

جبهه نصرت، از گروه‌های شورشی سوریه که به القاعده وابسته است، اعلام کرده که این گروه و دیگر گروه‌های شورشی از قاره و اطراف آن عقب‌نشینی کرده‌اند.

گزارش شده است که شمار زیادی از شورشیان در این نبرد کشته شده‌اند.

شهر قاره در ۱۰۰ کیلومتری شمال دمشق، پایتخت سوریه است.

این گروه‌ها، بیش از یک سال بود که این منطقه را در دست گرفته بودند.

با بازپس‌گیری این منطقه، حالا حکومت سوریه مسیر زمینی بین پایتخت و مرز ساحلی را در اختیار گرفته است.

به این ترتیب آن بخش از مناطق اطراف دمشق که در اختیار شورشیان هستند و تاکنون هم زیر محاصره و آتش‌بار نیروهای حکومت بوده‌اند، حالا بیش از پیش زیر فشار قرار می‌گیرند.

'پاک‌سازی'

گروه دیدبان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا گزارش داده است که هواپیماهای جنگی و توپ‌خانه حکومت سوریه روز دوشنبه شهر قاره و ییلاقات اطراف آن را زیر آتش گرفته بود.

شورشیان نیز با حملات خمپاره‌ای به دمشق پاسخ داده‌اند؛ حملاتی که در دو هفته گذشته تقریبا هر روز و بی‌امان، پایتخت سوریه را زیر آتش گرفته بود و ده‌ها کشته و زخمی بر جا گذاشته است.

در حال حاضر بیش از ۸۰۰ هزار آواره سوری در محدوده مرز با لبنان مستقر شده‌اند. برآورد می‌شود که تاکنون ده هزار سوری به لبنان گریخته‌اند.

روز سه‌شنبه ۱۹ نوامبر، تلویزیون دولتی سوریه گزارش داده که ارتش این کشور "اختیار کامل قاره را در دست گرفته و در حال پاک‌سازی همه واحدهای تروریستی است".

خبرگزاری فرانسه نیز از قول منبعی در نیروهای نظامی سوریه گزارش داده است که "شمار فراوانی از تروریست‌ها" در جریان این نبرد کشته شده‌اند.

حکومت بشار اسد، مخالفان و شورشیان را "تروریست" می‌خواند.

ناظران تایید کرده‌اند که حالا شهر قاره در اختیار نیروهای حکومت سوریه است.

شبکه تلویزیونی المیادین که مرکز آن در لبنان است، از داخل این شهر گزارش داده و گفته است که نیروهای ارتش سوریه در حال خنثی‌کردن مین‌ها و بمب‌هایی هستند که شورشیان در جای‌جای شهر کار گذاشته‌اند.

خبرنگاران می‌گویند این نبرد برای بازپس‌گیری این منطقه مهم و استراتژیک، بخشی از تلاش حکومت سوریه برای بازپس‌گیری مناطق در اختیار شورشیان است که از ماه گذشته آغاز شده است.

نیروهای سوریه تاکنون توانسته‌اند حومه جنوبی دمشق و مناطق اطراف شهر شمالی حلب را از شورشیان پس بگیرند.

یک روز پیش از این، یکی از فرماندهان ارشد شورشیان، به دلیل شدت جراحات ناشی از بمباران هوایی یکی از پایگاه‌های هوایی مخالفان، در بیمارستانی در ترکیه جان داد.

عبدالقادرصالح، فرمانده "تیپ توحید"، از گروه‏های شورشی مستقر در شهر حلب بود.

در همین حال قدرت‌های جهانی در تلاش برای برگزاری یک کنفرانس صلح برای سوریه هستند تا به راه‌حلی سیاسی برای برون‌رفت از جنگ داخلی در این کشور دست پیدا کنند.

منابع سازمان ملل متحد می‌گویند در این بحران که ۳۲ ماه است جریان داشته، بیش از صد هزار نفر از مخالفان حکومت و همچنین حامیان آن کشته شده‌اند.

این جنگ همچنین میلیون‌ها نفر را در داخل این کشور یا در کشورهای همسایه آواره کرده است.

مطالب مرتبط