نظامیان مصری در انفجار بمب در نزدیک مرز اسرائیل کشته و زخمی شدند

سینا
Image caption نظامیان مصری در ماههای اخیر هدف حملات متعددی قرار داشته اند

انفجار بمب در مصر به کشته و زخمی شدن تعدادی نظامی مصری منجر شده است.

روز چهارشنبه، ٢٩ آبان (٢٠ نوامبر)، مقامات مصری اعلام کردند که انفجار یک خودرو بمب‌گذاری شده در نزدیکی شهر العریش، واقع در شمال صحرای سینا، ده نظامی مصری را کشته و سی و پنج تن دیگر را زخمی کرده است. وضعیت برخی از زخمی‌های این انفجار وخیم گزارش شده است.

العریش در نزدیکی مرز مصر با اسرائیل و سرزمین‌های فلسطینی در نوار غزه قرار دارد و از آن به عنوان منطقه عملیات گروه‌های اسلامگرای تندرو نام برده می‌شود.

انفجار روز چهارشنبه پرتلفات‌ترین حمله به نظامیان مصری از زمان سقوط محمد مرسی، رئیس جمهوری سابق مصر است که در ماه ژوئیه با مداخله ارتش این کشور، از سمت خود برکنار شد.

به گفته منابع امنیتی مصر، با برکناری محمد مرسی، شبه نظامیان وابسته به گروه‌های تندرو اسلامگرا به عملیات خشونت‌آمیز خود شدت بخشیده و به خصوص، ارتشیان را هدف حمله قرار داده‌اند.

حمله روز چهارشنبه در حالی روی داد که یک ستون خودروهای نظامی عازم گذرگاه مرزی رفح، در مرز مصر و نوار غزه بود. هنوز هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را بر عهده نگرفته است.

Image caption تشدید فعالیت مسلحانه اسلامگرایان تندرو با سقوط مرسی مرتبط دانسته شده است

در ماه اوت سال جاری افراد مسلح، یک ستون نیروهای امنیتی مصر را در نزدیکی رفح به گلوله بستند و بیست و پنج مامور پلیس را کشتند.

روز یکشنبه این هفته هم، یک مقام ارشد امنیتی مصر در شهر قاهره ترور شد و گروه اسلامگرای "انصار بیت المقدس" با انتشار متنی در وبسایت خود، مسئولیت قتل او را برعهده گرفت. این گروه در منطقه صحرای سینا فعالیت دارد.

همزمان، به گزارش تلویزیون دولتی مصر، بمبی در نزدیکی یک پاسگاه ایست و بازرسی پلیس در قاهره منفجر شد و سه نفر را زخمی کرد.

مخالفان محمد مرسی، گروه اسلامگرای اخوان المسلمین را به همسویی با تندروهای اسلامگرا متهم می‌کنند اما رهبران این گروه این اتهام را رد کرده و بر مسالمت آمیز بودن مبارزات خود تاکید نهاده اند.

در پی سرنگونی محمد مرسی، تظاهرات حامیان اخوان المسلمین و طرفداران آن به بروز خشونت منجر شد که گفته می‌شود حدود یکهزار کشته برجای گذاشته است.

اکثر قربانیان این خشونت‌ها از طرفداران مرسی بوده‌اند.

مطالب مرتبط