سفارش‌های بی‌سابقه در نمایشگاه صنایع هوایی دوبی

Image caption نمایشگاه صنایع هوایی دوبی ممکن است به‌زودی رقبای اروپایی خود را تحت‌الشعاع قرار دهد

در نمایشگاه صنایع هوایی پاریس که در ماه ژوئن (اواخر خرداد تا اوایل تیر ۱۳۹۲) برگزار شد، غیبت بخش صنایع هوایی نظامی آمریکا محسوس بود. فرماندهان نظامی و پیمانکاران عمده به ندرت در این نمایشگاه دیده می‌شدند.

اگر آن نمایشگاه را با نمایشگاه دوسالانه صنایع هوایی امسال دوبی مقایسه کنیم، تفاوت زیادی میانشان می‌بینیم. یک ناو هواپیمابر آمریکایی که در دوبی پهلو گرفته، در ضیافت شامی میزبان ۸۰۰ نماینده از کشورهای سراسر جهان است. شرکت‌های صنایع نظامی آمریکا حضور پررنگی در این مراسم دارند. بنظر می‌رسد آنها برای هرچه بهتر به نمایش گذاشتن جنگنده‌ها، بمب‌افکن‌ها و دیگر تجهیزات نظامی‌شان هیچ نوع صرفه‌جویی نکرده‌اند.

همه اینها نشان‌دهنده اهمیت این جشنواره یک‌هفته‌ای پر از معامله و صحبت‌های در ِ گوشی در این شیخ‌نشین خلیج فارس است.

جابجایی قدرت

دوگ امسلی، از مدیران شرکت برگزارکننده نمایشگاه، می‌گوید که همه اینها بخشی از تغییرات در حال وقوع در مرکز ثقل صنعت هوانوردی است. او می‌گوید: "ما شاهد جابجایی شدید قدرت خرید به‌سمت خاورمیانه و آسیا هستیم. طبیعی است که فروشندگان به جایی می‌آیند که خریداران در آن هستند." در طرح‌های بلند پروازانه گسترش خطوط هوایی کشورهای حاشیه خلیج فارس، از جمله خطوط هوایی امارات، اتحاد و قطر ایرویز، هیچ نشانی از توقف دیده نمی‌شود.

Image caption شرکت تالس (Thales) می‌گوید که شرکت‌های اروپایی باید فعالیت خود را در بازارهای در حال رشد توسعه دهند

با توجه به کاهش بودجه‌های دفاعی در اروپا و سیاست‌های انقباضی آمریکا، شرکت‌های اسلحه‌سازی برای پر کردن دفترهای سفارش‌هایشان به کشورهای خاورمیانه امید بسته اند.

ژان- برنارد لوی، رئیس گروه صنایع دفاعی و الکترونیکی تالس فرانسه، با تأکید بر تغییر فضای بین‌المللی به بی‌بی‌سی گفت که دیگر صِرف صادرات محصولات از اروپا گزینه خوبی نیست و تالس باید در نقاط دیگر جهان "محلی" شود.

او می‌گوید: "تالس باید تمرکز ذهنی خود را بیشتر به بازارهای در حال رشد معطوف کند. برای مقابله با کاهش بودجه دفاعی کشورهای اروپایی، تالس باید فعالیت‌های خود را در سطح بین‌المللی و در بازارهای در حال رشد بیشتر کند. رشد بین‌المللی ما به‌خاطر نبود شراکت با شرکت‌های کشورهای دیگر جهان محدود بوده است. تالس دیگر نمی‌تواند صرفا به صادرات محصولات خود از اروپا و آمریکای شمالی متکی باشد. ما باید رشد بازارهای در حال توسعه را دریابیم و به‌همین خاطر هم مناسبت‌هایی نظیر نمایشگاه صنایع هوایی دوبی اهمیت زیادی دارند، زیرا به ما در افزایش تمرکزمان بر توسعه شراکت‌های صنعتی و تجاری منطقه‌ای کمک می‌کنند."

سفارش‌های بی‌سابقه؟

نمایشگاه دوبی کارش را با چند سفارش بزرگ شروع کرد تا نشان دهد که تبلیغات فراوانی که پیش از آغاز آن انجام شده بود، بی‌علت نبوده است. شرکت هواپیمایی امارات ۱۵۰ فروند از مدل جدید ۷۷۷ مینی جامبو به شرکت بوئینگ سفارش داد. طبق فهرست قیمت‌ها، ارزش این سفارش به ۷۶ میلیارد دلار بالغ می‌شود. علاوه بر این، این شرکت ۵۰ فروند ایرباس A۳۸۰ هم سفارش داد. این مدل بزرگ‌ترین هواپیمای مسافربری جهان است. بوئینگ همچنین سفارش‌هایی از شرکت‌های هواپیمایی اتحاد و قطر دریافت کرده است.

مسوولان بوئینگ اعلام کردند که در مجموع برای مدل جدید ۷۷۷X حدود ۲۵۹ سفارش دریافت کرده اند. این هواپیماها طبق فهرست قیمت‌ها حدود ۱۰۰ میلیارد دلار قیمت دارند.

Image caption هواپیمای مینی جامبوی ۷۷۷ بوئینگ فروش بسیار خوبی داشته است

بوئینگ همچنین امیدوار است که بالاخره بتواند به تردیدها درباره مدل ۷۸۷ Dreamliner خاتمه دهد. شرکت هواپیمایی اتحاد مشغول مذاکره برای خرید ۳۰ فروند از این مدل است. این شرکت مستقر در ابوظبی با ایرباس هم برای خرید مدل‌های A۳۵۰ و A۳۲۰neo مذاکره کرده است.

ایرباس همچنین امیدوار است سفارش‌های بیشتری برای سوپرجامبوی A۳۸۰ دریافت کند. فروش این مدل امسال با کاهش روبرو بوده است. در عین حال انتظار می‌رود که کتی پاسیفیک (Cathay Pacific) و شرکت هواپیمایی عربستان سعودی هم خریدهای زیادی انجام دهند. شرکت در حال رشد هواپیمایی فلای‌دوبی (Flydubai)، که بلیت‌های ارزان‌قیمت به مشتریانش عرضه می‌کند، اعلام کرده که قصد خرید هواپیماهای بیشتری را دارد.

'نقطه عطف'

آقای امسلی معتقد است که اگر مذاکرات مربوط به سفارش‌های بزرگ در لحظه آخر با شکست روبرو نشود، نمایشگاه امسال دوبی رکورد نمایشگاه سال ۲۰۰۷ را خواهد شکست. در آن سال، ۱۵۵ میلیارد دلار سفارش داده شد که تا پیش از آن بی‌سابقه بود.

او می‌گوید: "این هفته در تاریخ نمایشگاه دوبی نقشی اساسی خواهد داشت، و نقطه عطفی خواهد بود که دوبی را به محل گردهمایی دست اندرکاران صنعت هوانوردی جهانی تبدیل خواهد کرد."

شاید این برای نمایشگاه‌های پاریس و فارن‌بارو خبر بدی باشد. این نمایشگاه‌های برای چند دهه رویدادهایی بودند که دست اندرکاران صنعت هوانوردی هم مایل، و هم موظف بودند در آنها حضور پیدا کنند. اما هاوارد ویلدون، یکی از شرکت‌کنندگان باسابقه نمایشگاه‌های صنعت هوایی و از مقامات شرکت مشاوره استراتژیک ویلدون، از آن بیم دارد که ظهور دوبی باعث شود دو نمایشگاه اروپایی فوق‌الذکر تنها به رویدادهایی برای آشنایی و برقراری تماس با دیگران تبدیل شوند.

او می‌گوید: "نیاز به نمایشگاه‌های فارن‌بارو و پاریس همیشه وجود خواهد داشت، اما فکر می‌کنم این دست رویداد‌ها هرچه بیشتر به نمایشگاه‌هایی تجاری تبدیل خواهند شد، تا نمایشگاه‌هایی هوایی. درست است که فارن‌بارو بودجه بیشتری به نمایشگاه سال ۲۰۱۴ اختصاص داده، اما این نمایشگاه‌ها در مقایسه با نمایشگاه دوبی کوچک هستند. نمایشگاه‌های جدیدی هم قرار است به‌زودی در بحرین، احتمالا هند، و حتی چین و برزیل برگزار شود."

'فرصت‌ها و گسترش'

به گفته آقای امسلی، باید پذیرفت که این رویداد برای دوبی چیزی فراتر از یک نمایشگاه است. او می‌گوید: "این نمایشگاه حکم بیانیه‌ای برای آینده دوبی را دارد؛ ویترینی برای شرکت تجاری دوبی." دوبی تنها یک مقصد توریستی بزرگ نیست، و یکی از مراکز مهم ترانزیت برای مردم سراسر جهان است. انتظار می‌رود فرودگاه آن سال آینده جای هیترو را به‌عنوان پررفت و آمدترین فرودگاه جهان بگیرد.

Image caption ظهور و رشد نمایشگاه دوبی نشان‌دهنده تغییرات بنیادین در صنعت هوانوردی است

حدود ۳۰ درصد تولید ناخالص داخلی دوبی و ۲۰ درصد فرصت‌های شغلی آن به صنایع هوایی مربوط می‌شود. اما آقای امسلی می‌گوید که "زنجیره عرضه خدمات به این بخش هنوز بسیار ناقص است"، و این یعنی فرصت‌ها و گسترش بیشتر. از میان ۱۰۴۳ شرکت حاضر در نمایشگاه، ۲۶۶ شرکت در امارات متحده عربی مستقر هستند. آقای امسلی می‌گوید که اکثریت آنها تا دو سال پیش ایجاد نشده بودند.

جان استریکلند، کارشناس هوانوردی، خاطرنشان می‌کند که موفقیت دوبی لزوما به معنای ضرر اروپا نیست. سفارش‌های داده شده در نمایشگاه دوبی باعث ایجاد فرصت‌های شغلی در شرکت‌های اروپایی نظیر ایرباس، رولزرویس، BAE Systems و شرکت‌های کوچک‌تر می‌شود.

او می‌گوید: "با توجه به اهمیت صنایع هوایی در بازار کار و اقتصاد بریتانیا، نمایشگاه صنایع هوایی دوبی اهمیت زیادی برای این کشور دارد."

در میان معاملات تسلیحاتی مطرح در نمایشگاه، امارات متحده عربی به‌دنبال خرید ۶۰ هواپیمای جنگنده است، و گفته می‌شود جنگنده‌های تایفون ساخت اروپا بخت اول را برای بستن قرارداد با این کشور دارند. یک سفارش خرید باعث ایجاد فرصت‌های شغلی در زمینه تولید و نگهداری در طول چند دهه می‌شود.

ظهور و رشد نمایشگاه صنایع هوایی دوبی قطعا نشان‌دهنده تغییرات بنیادین در صنعت هوانوردی جهانی است. اما به گفته آقای لوی از شرکت تالس، برای شرکت‌هایی که آماده تطبیق دادن خود با واقعیت‌های جدید هستند، فرصت‌های بزرگی وجود دارد.

مطالب مرتبط