حمله 'پهپاد آمریکایی' به مدرسه دینی در پاکستان تلفاتی برجای گذاشت

پهپاد آمریکایی
Image caption حملات پهپادهای آمریکایی تا پیش از این به هدف هایی در مناطق قبیله نشین محدود بود

در حمله یک پهپاد آمریکایی به یک مدرسه دینی در شمال پاکستان تلفاتی برجای گذاشته است.

روز پنجشنبه، ۳۰ آبان (۲۱ نوامبر)، یک منبع امنیتی پاکستان اعلام کرد که یک مدرسه دینی در ایالات خیبر پختونخوا (ایالت سرحد شمالغربی سابق) در شمال پاکستان هدف حمله قرار گرفته است که در نتیجه آن، دست کم هشت نفر کشته و شماری زخمی شده‌اند.

به گفته منابع پاکستانی، در این حمله، هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی دست کم سه فروند موشک هوا به زمین را به سوی این مدرسه پرتاب کردند.

این مدرسه دینی در نزدیکی شهر هنگو واقع شده است.

به گفته منابع امنیتی پاکستان، مدرسه دینی مورد حمله با شبکه حقانی، یک گروه اسلامگرای مسلح متحد طالبان پاکستانی، ارتباط داشته است و گفته می شود که تعدادی از اعضای ارشد طالبان از جمله تلفات این حمله بوده اند.

شبکه حقانی یکی از گروه های مسلحی است که در داخل خاک افغانستان فعالیت دارد و در گذشته، مسئولیت اجرای یک رشته عملیات پیچیده علیه مراکز آمریکایی و غربی در شهرهای افغانستان را برعهده گرفته است.

این نخستین حمله پهپادهای آمریکایی به هدف هایی در داخل خاک پاکستان از زمان کشته شدن حکیم الله محسود، رهبر طالبان پاکستانی در اوایل ماه جاری میلادی است.

Image caption عملیات پهپادهای آمریکایی با واکنش تند اسلامگرایان مواجه شده است

کشته شدن محسود کوتاه مدتی قبل از برگزاری مذاکرات بین طالبان و دولت پاکستان صورت گرفت و از سوی مقامات پاکستانی به شدت محکوم شد.

روز چهارشنبه دولت پاکستان اعلام کرد که ایالات متحده اطمینان داده است در طول گفتگوی دولت و طالبان، حملات هواپیماهای بدون سرنشین خود را متوقف کند.

عملیات روز پنجشنبه تنها دومین مورد از حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی به هدفی در خارج از مناطق قبیله نشین پاکستان محسوب می شود.

عملیات پهپادهای آمریکایی در سال ۲۰۰۴ آغاز شد اما هدف حملات هوایی آنها معمولا نقاطی در مناطق قبیله نشین بوده و تنها در سال ۲۰۰۸ نفطه ای در ایالات خیبر پختونخوا هدف چنین حمله ای قرار گرفت.

برخلاف مناطق قبیله نشین، که تراکم جمعیت اندکی دارد، ایالت خیبر پختونخوا از مناطق پر چمعیت تر و پیشرفته تر پاکستان محسوب می شود و در نتیجه، حمله به هدف هایی در این ایالت واکنش گسترده تری را در پاکستان در پی دارد.

حبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک منبع پلیس محلی گفته است که مفتی حمیدالله و مفتی احمدجان، ازاعضای شبکه حقانی، از جمله کشته شدگان این حمله بوده اند.

از نظر پاکستان، عملیات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی، متعلق به سازمان مرکزی اطلاعات - سیا- به منزله تجاوز به حق حاکمیت پاکستان است و موضوعی مجادله برانگیز بین دو طرف بوده است.

در گذشته، گروه های سیاسی پاکستان، به خصوص اسلامگرایان، علیه اینگونه عملیات تظاهراتی برپا کرده اند.

مطالب مرتبط