افشاگری اسنودن: اجازه بریتانیا به آمریکا برای دسترسی به ایمیل‌های شهروندانش

ادوارد اسنودن
Image caption ادوارد اسنودن ۳۰ ساله در ماه ژوئن سال جاری پس از افشای عملیات گسترده جمع آوری اطلاعات آمریکا از طریق تماس های تلفنی و اینترنت به روسیه فرار کرد

براساس گزارشها دولت بریتانیا پس از سال ۲۰۰۷ به آژانس امنیت ملی آمریکا (ان‌اس‌ای) اجازه داده بود به شماره تلفن‌ها و آدرس‌های ایمیل شهروندان عادی بریتانیا دسترسی داشته باشد.

کانال ۴ تلویزیون بریتانیا و روزنامه گاردین در گزارشی که منتشر کرده‌اند می‌گویند که در برخی از قوانین بریتانیا در سال ۲۰۰۷ تغییراتی اعمال شد تا بر اساس آن، آمریکا بتواند اطلاعات مربوط به شهروندان عادی بریتانیایی را که حتی مرتکب عمل مجرمانه‌ای نشده‌بودند در اختیار داشته باشد.

گزارش این رسانه‌های بریتانیا براساس اطلاعات ادوارد اسنودن منتشر شده است. آقای اسنودن که از کارمندان آژانس امنیت ملی آمریکا بود، اطلاعاتی را درباره فعالیتهای اطلاعاتی این آژانس منتشر کرد که به بروز تنشهایی بین آمریکا و کشورهای مختلف جهان منجر شده است.

وزارت خارجه بریتانیا در خصوص گزارشهای اخیر این دو رسانه بریتانیایی گفته است که نسبت به چنین "حدسیاتی" واکنش نشان نمی‌دهد.

بر اساس قرارداد مبادله اطلاعاتی بین آمریکا و بریتانیا که ۷۰ سال پیش به امضا رسید دو کشور بدون اجازه مقامات یکدیگر نمی‌توانند به چنین اطلاعاتی دسترسی داشته باشند.

به این ترتیب تا پیش از سال ۲۰۰۷ اگر آمریکا در عملیاتی به آگاهی از شماره تلفن و یا آدرس ایمیلی یک شهروند بریتانیایی نیاز داشت بدون اجاز مقامات بریتانایی قادر به دسترسی به این اطلاعات نبود.

اما براساس تغییراتی که در سال ۲۰۰۷ در قوانین بریتانیا اعمال شد آمریکا اجازه یافت به چنین اطلاعاتی با هدف "اتصال تماسها" دسترسی پیدا کند؛ به این مفهوم که می‌توانسته است آنها را تحلیل کند و ارتباط آنها را با دیگر شماره‌های تلفن و یا ایمیل‌ها بررسی کند.

البته گوردون کوررا، خبرنگار امور امنیتی در بی‌بی‌سی، می‌گوید که برخورداری آمریکا از این قابلیت به مفهوم توانایی در خواندن ایمیلها نبوده است و برای خواندن آنها هنوز به اجازه مقامات بریتانیا نیاز است.

اما خبرنگار بی‌بی‌سی اضافه می‌کند که امکانات ارائه شده به دولت آمریکا سوالاتی را درخصوص انگیزه این تصمیم و همچنین این موضوع می‌شود که شهروندان بریتانیایی تا چه اندازه حق دارند که از چنین برنامه‌هایی آگاهی داشته باشند.

ادوارد اسنودن، ۳۰ ساله، در ماه ژوئن سال جاری پس از افشای عملیات گسترده جمع آوری اطلاعات آمریکا از طریق تماس های تلفنی و اینترنت به روسیه فرار کرد.

وی با دریافت پناهندگی موقت اجازه یافته است تا تابستان سال آینده در روسیه زندگی کند.