۵۱ نفر در اثر فروریختن سقف فروشگاه در لتونی کشته شدند

Image caption ۵۰۰ متر مربع از سقف فروشگاه فرو ریخته است

فرو رویختن سقف یک فروشگاه بزرگ در ریگا پایتخت لتونی باعث کشته شدن دست‌کم ۵۱ نفر شده و بیم آن می‌رود که شمار بیشتری نیز زیر آوار مانده باشند.

سه نفر از قربانیان کسانی هستند که مشغول کمک رسانی به سایر آسیب دیدگان پس از ریزش اولیه بودند که در اثر تخریب بخش های دیگری از سقف کشته شدند.

بنابر گزارش‌ها عملیات امداد ادامه دارد. به گفته یک خبرنگار محلی احتمال زنده ماند کسی در زیر آوار بسیار اندک است.

ارتش لتونی هم در توئیتر اعلام کرد بیش از ۶۰ سرباز را برای امداد به محل اعزام کرده است.

به گفته ویکتوریا سمبل سخنگوی نیروهای امدادی لتونی، سه نفر از کشته‌شدگان از امدادگران بودند که هنگام کمک به زیر آوار ماندگان، بر اثر فرو ریخت بخش دیگری از سقف فروشگاه، زیر آوار ماندند.

بر اساس گزارش‌های اولیه ۳۵ نفر مجروح شده‌اند که هشت نفر از آنها از ماموران آتش نشانی هستند.

علت این حادثه هنوز روشن نیست اما گفته می‌شود بر بام این فروشگاه یک باغچه زمستانی در دست ساخت بوده است. دمین مک‌گینس خبرنگار بی‌بی‌سی در قفقاز می‌گوید احتمالا وزن خاک باغچه، سقف فروشگاه را پایین آورده است.

واسلیس دومبوروفسکیس نحست وزیر لتونی که از محل حادثه دیدن کرده گفته است که "تحقیقات جنایی پلیس درباره تخلف از مقررات ساخت و ساز آغاز شده است."

ریهاردز کوزلوفسکیس وزیر کشور لتونی هم گفت کاملا روشن است که در رعایت ضوابط ساخت و ساز مشکلاتی وجود داشته است.

تصاویر تلویزیونی نشان می‌دهند نیروهای امدادی با استفاده از دستگاه‌های برش و جرثقیل سعی در بریدن و برداشتن قطعات بتون دارند.

این ساختمان یک طبقه، دو سال پیش از بتون و شیشه ساخته شده بود و بنا به گزارشها ۵۰۰ متر مربع از سقف فروشگاه فرو ریخته است.

نخست بخشی از سقف این فروشگاه در ساعت ۱۶ (به وقت گرینویچ) روز پنج شنبه (۳۰ آبان) فرو ریخت. در آن زمان، فروشگاه پر از مشتری بود.

بیست دقیقه بعد و هنگامی که امدادگران مشغول کمک به زیر آوارماندگان بودند، قسمت دیگری از سقف فروریخت.

به گفته شاهدان عینی پس از فرو ریختن سقف، مردم سعی کردند از فروشگاه به بیرون فرار کنند اما درهای خودکار فروشگاه خود به خود بسته شدند و مردم داخل فروشگاه گیر افتادند.

به گفته نورموندز پلگرمانیس معاون نیروهای امداد و نجات، شرایط داخل فروشگاه بسیار خطرناک است چون هر چند وقت یکبار بخشی از سقف فررو می‌ریزد.

مطالب مرتبط