بیش از 'یازده هزار' کودک در بین کشته‌شدگان درگیری‌ها در سوریه

کودک سوری (عکس از آرشیو)
Image caption تخمین‌ها حاکیست که بیش از ۲میلیون سوری که گفته می‌شود نیمی از آنها کودک هستند، مجبور به ترک خانه خود و فرار از کشور شده‌اند

بر اساس یک گزارش تحقیقاتی تازه انتشار یافته بیش از ۱۱ هزار کودک سوری در جریان درگیری‌های داخلی در این کشور طی حدود سه سال گذشته، جان خود را از دست داده‌اند.

بر اساس این گزارش که از سوی "گروه تحقیقاتی آکسفورد" که مرکز آن در لندن مستقر است انجام گرفته، موارد اعدام و شکنجه علیه کودکان حتی یک ساله نیز وجود داشته است.

به گفته این گزارش بیشتر این کودکان بر اثر بمب و یا گلوله توپخانه و در محله‌ای که در آن زندگی می‌کرده‌اند کشته شده‌‌اند.

نویسندگان گزارش از جنگجویان در سوریه می‌خواهد تا جان غیر نظامیان را به خطر نیندازند.

این گزارش با عنوان "آینده ربوده شده؛تلفات نادیده قربانیان کودک در سوریه" و بر اساس آمارهای موجود بین شروع درگیری‌ها در مارس سال ۲۰۱۱ تا اوت سال جاری میلادی، منتشر شده است.

به گفته تهیه کنندگان این گزارش از بین ۱۱۴۲۰ قربانی زیر ۱۷ سال، ۳۸۹ نفر توسط تک تیر اندازها کشته شده‌اند؛ حدود ۷۶۴ نفر اعدام و بیش از ۱۰۰ نفر از جمله کودکان شکنجه شده و یا به آنها تجاوز شده است و نسبت کشته‌شدگان پسر به دختر حدود ۲ به یک بوده است.

همین سند می‌افزاید که بیشتر تعداد کودکان کشته شده مربوط به شهر حلب است؛ جایی که بر اساس این گزارش ۲۲۲۳ کودک کشته شده‌اند.

به گفته حنا سلما از نویسندگان این گزارش، آمار کشته شدگان کودک بدین نحو در درگیریهای سوریه، تکان دهنده است.

تخمین زده می‌شود که تا کنون بیش از ۱۰۰ هزار نفر در اثر درگیرهای سوریه کشته شده‌اند.

همین تخمین‌ها حاکی است که بیش از ۲میلیون سوری که گفته می‌شود نیمی از آنها کودک هستند، مجبور به ترک خانه خود و فرار از کشور شده‌اند.

این گزارش بر اساس تعداد کشته شدگانی تهیه شده که هویت آنها مشخص شده است.

مطالب مرتبط