فابیوس: تحریم‌ها را کم می‌کنیم، اسرائیل حمله نخواهد کرد

Image caption لوران فابیوس و محمد جواد ظریف بعد از توافق ایران و ۱+۵

لوراس فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه می‌گوید که در اجرای توافق ایران و ۱+۵، اتحادیه اروپا به احتمال زیاد تا یکماه دیگر تحریم‌ها علیه ایران را کاهش خواهد داد.

وزیر امور خارجه فرانسه می‌گوید بعد از توافق ژنو، وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا "در چند هفته آینده" گرد هم می‌آیند تا پیش‌نویس طرحی را برای لغو بخشی از تحریم‌ها علیه ایران تهیه کنند.

به گفته آقای فابیوس این طرح پیشنهادی باید به تایید ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا برسد.

وزیر امور خارجه فرانسه از طرف مقامات و رسانه‌های ایران به عنوان مانع اصلی به نتیجه نرسیدن دور قبلی مذاکرات هسته‌ای معرفی شده و زیر انتقاد شدید این رسانه‌ها قرار داشته است.

آقای فابیوس گفت که لغو این تحریم‌ها "محدود، هدفمند و قابل برگشت" خواهد بود و در ماه "دسامبر" صورت خواهد گرفت.

وزیر امور خارجه فرانسه گفت که ایران به عنوان بخشی از توافق موقت با ۱+۵ "تعهد کرده که فعالیت احتمالی برای رسیدن به سلاح هسته‌ای را متوقف کند."

به گفته او، ایران در مورد مصارف صلح‌آمیز می تواند فعالیت کند اما در مواردی که ظن استفاده از توانایی هسته‌ای در تولید سلاح مطرح باشد، نمی‌تواند به فعالیت‌هایش ادامه دهد.

آقای فابیوس همچنین گفت که اسرائیل به ایران حمله پیشگیرانه نخواهد کرد چون "در این مقطع، این کار برای هیچکس قابل فهم نیست."

اسرائیل، که بارها برنامه هسته‌ای ایران را خطری علیه موجودیت خود معرفی کرده و از ضرورت سخت‌گیری با ایران گفته است، به تندی از توافق ژنو انتقاد کرد و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، آن را "اشتباه تاریخی" خواند.

این در حالیست که کاخ سفید معتقد است توافق ایران و ۱+۵ اسرائیل و خاورمیانه را امن‌تر خواهد کرد.

ایران و شش قدرت جهانی بامداد یکشنبه ۳ آذر (۲۴ نوامبر) پس از چهار روز مذاکره طولانی در ژنو به توافقی شش ماهه رسیدند: ایران تعهد کرد غنی سازی ۲۰ درصدی را متوقف کند و کل ذخیره اورانیوم ۲۰ درصدی را به شکلی تبدیل کند که قابل غنی سازی بیشتر نباشد و در این مدت نه سانتریفیوژ بسازد نه سانتریفیوژ جدید نصب کند.

قدرتهای جهانی هم پذیرفتند که تحریم تازه ای علیه ایران وضع نکنند و بخشی از تحریم‌ها را در مورد فلزات گرانبها، صنعت پتروشیمی و خودروسازی تعلیق کنند که گفته می شود در مجموع ۷ میلیارد دلار برای ایران ارزش خواهد داشت.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دیروز گفت که اجرای توافقات اولیه تا قبل از پایان سال مسیحی و در یک سیر شش ماهه آغاز خواهد شد و ایران آماده است که از همین فردا برای توافق نهایی مذاکره کند.

به گفته حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران سازمان تحریم ها با این توافق ترک برداشته است.

مطالب مرتبط