کنفرانس ژنو ۲ 'تنها شانس صلح در سوریه'

Image caption دبیر کل سازمان ملل متحد هشدار داده که تمام طرف های مذاکره باید با "قصد جدی برای پایان جنگ" به مذاکره بیایند

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفت کنفرانس صلح ژنو برای سوریه بهترین فرصت برای تشکیل دولت انتقالی در دمشق است.

پیشتر بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل گفته بود دور تازه مذاکرات در مورد اوضاع سوریه روز ۲۲ ژانویه سال آینده میلادی (۲۰۱۴) حدود دو ماه دیگر در ژنو برگزار خواهد شد.

سازمان ملل متحد، آمریکا و روسیه ماه ها ست تلاش می کنند دو طرف درگیری ها در سوریه را برای مذاکره درباره راه حل سیاسی اختلافاتشان متقاعد کنند.

با این همه اختلافات برسراینکه چه کسانی حق شرکت در کنفرانس صلح را دارند جلوی برگزاری این کنفرانس را گرفته بود.

مخالفان دولت سوریه درباره اینکه کدام گروه باید نمایندگی آنها را در کنفرانس صلح ژنو برعهده داشته باشد اختلاف نظر دارند اما متفقا می گویند بشار اسد باید از دولت کنار برود.

دولت دمشق نیز می گوید هیچ پیش شرطی را برای شرکت در مذاکرات نمی پذیرد.

بر اساس تخمین سازمان ملل متحد بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر از آغاز اعتراضات در سوریه در سال ۲۰۱۱ تا کنون کشته شده اند.

درک روشن

Image caption نشست دیپلمات های آمریکا و روسیه به همراه اخضر ابراهیمی، برای تدارک کنفرانس ژنو ۲

جان کری روز دوشنبه در بیانیه ای گفت مذاکرات صلح در ژنو می تواند به پایان دادن درگیری ها در سوریه کمک کند اما هشدار داد: "همه می دانیم که موانع زیادی بر سر راه رسیدن یه یک توافق سیاسی وجود دارد و بدون توهم و با چشم باز این مذاکرات را آغاز خواهیم کرد."

آقای کری افزود واشنگتن هماهنگ با سازمان ملل متحد و دیگر شرکایش در این مسیر به تلاش برای حل مشکلات باقیمانده از جمله اینکه کدام کشورها به کنفرانس دعوت شوند و برنامه مذاکرات چه باشد ادامه خواهد داد.

پیشتر در بیانیه رسمی سازمان ملل متحد هم اشاره نشده بود که آیا ایران به عنوان یکی از حامیان اصلی رژیم بشار اسد، در این مذاکرات حضور خواهد داشت یا خیر.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد در بیانیه خود گفته بود کنفرانس صلح ژنو راهی برای گذار مسالمت آمیز در سوریه است که آرمان های به حق تمام مردم این کشور برای عزت و آزادی را محقق می کند.

دبیر کل سازمان ملل متحد افزوده انتظار دارد نمایندگان دو طرف "با درکی روشن" از اینکه هدف مذاکرات عملی کردن نتایج تفاهم نامه کنفرانس ژنو یک است در این مذاکرات حاضر شوند.

کنفرانس ژنو یک تابستان گذشته با حمایت سازمان ملل متحد در ژنو برگزار شد.

تفاهم نامه صادر شده در پایان این کنفرانس خواستار پایان فوری خشونت ها و تشکیل دولت گذار بر اساس توافق دو طرف شده بود. دولت مورد نظر این تفاهم نامه اختیارات کامل اجرایی از جمله درباره ارتش، نیروهای امنیتی دارد که حتی می تواند شامل مقامات تحت مدیریت فعلی بشار اسد یا نیروهای مخالفان شود.

دبیر کل سازمان ملل متحد هشدار داده است که تمام طرف های مذاکره باید با "قصد جدی برای پایان جنگ" به مذاکره بیایند: درگیری ها در سوریه زیاده از حد طولانی شده است. استفاده نکردن از این فرصت برای پایان دادن به رنج و ویرانی این جنگ غیرقابل بخشش است.

مطالب مرتبط