طرح‌ حزب ملی اسکاتلند برای استقلال از بریتانیا رونمایی شد

آلکس سلموند، وزیر اول اسکاتلند
Image caption آلکس سلموند، وزیر اول اسکاتلند

آلکس سلموند، وزیر اول اسکاتلند در استقبال از همه‌پرسی اسکاتلند در سال آینده طرح‌های کلی حزب ملی اسکاتلند برای استقلال از بریتانیا را ارائه کرد.

آلکس سلموند گفت که طرح ۶۷۰ صفحه‌ای دولت اسکاتلند، توانایی اسکاتلند را برای تبدیل به یک ملت مستقل و موفق نشان می‌دهد.

۱۸ سپتامبر سال آینده، رای‌دهندگان در اسکاتلند در همه‌پرسی شرکت می‌کنند که در آن سئوال می‌شود آیا اسکاتلند باید یک کشور مستقل شود یا نه.

آقای سالموند گفت که اسکاتلند مستقل، پوند استرلینگ را به عنوان واحد پول خود نگه خواهد داشت اما خود راسا مالیات شهروندانش را جمع خواهد کرد.

او افزوده که در اسکاتلند مستقل، ملکه الیزابت دوم کماکان رئیس کشور باقی خواهد ماند و کشور مستقل اسکاتلند عضو اتحادیه اروپا خواهد شد.

وزیر اول اسکاتلند گفته که نیروی دفاعی جدیدی تشکیل خواهد شد و زیر دریایی‌های اتمی را از پایگاه‌های نظامی خارج خواهیم کرد.

سیاستمداران مخالف حزب ملی اسکاتلند می‌گویند که فرصت این حزب برای پاسخ دادن به سئوال‌هایی در باره چالش‌های این همه‌پرسی به سرعت از دست می‌رود.

گزارش توجیهی حزب ملی اسکاتلند، که "آینده اسکاتلند؛ راهنمای شما برای یک اسکاتلند مستقل" نام دارد، امروز در مرکز علوم گلاسگو رونمایی شد.

حزب ملی اسکاتلند می‌گوید که شرایط اسکاتلند از لحاظ منابع و ذخایر اقتصادی، بهتر از انگلستان است.

اسکاتلند از منابع غنی نفت و گاز در دریای شمال برخوردار است.

این حزب می‌گوید گزارش توجیهی، در پاسخ به سئوالات مردمی تهیه شده است که هنوز تصمیم نگرفته‌اند در همه‌پرسی چگونه رای دهند.

معاون وزیر اول اسکاتلند گفته است که این گزارش حاوی اطلاعاتی در باره مزایای استقلال برای افراد، خانواده‌ها و جوامع این کشور است.

حزب ملی اسکاتلند گفته است که فشار اکنون روی طرفداران ادامه وحدت با انگلستان است تا دیدگاه خود درباره آینده اسکاتلند را ارائه کنند.

دولت اسکاتلند گفته است در صورتی که مردم به استقلال رای دهند، "روز استقلال" اسکاتلند، ۲۴ مارس ۲۰۱۶ خواهد بود.

اسکاتلند، با جمعیتی حدود پنج و نیم میلیون نفر از شصت و سه میلیون جمعیت بریتانیا، در کنار انگلستان، ولز و ایرلند شمالی یکی از سرزمین‌ها - یا ملت‌های - تشکیل دهنده کشور "پادشاهی متحده" است. کشور پادشاهی متحد معمولا بریتانیا هم خوانده می‌شود.

مطالب مرتبط