سازمان ملل: وضعیت غزه در آستانه فاجعه است

Image caption به دلیل قطعی برق، شهرداری‌ها در غزه توان جمع‌آوری زباله‌ها را ندارند

یک مقام سازمان ملل متحد گفته است که کمبود و قطع متناوب برق در نوار غزه، زندگی مردم این منطقه را تهدید می‌کند.

رابرت فالک، گزارشگر مستقل سازمان ملل متحد خواهان اقدامی فوری برای رسیدگی به این وضع شده و گفته است که یک میلیون و هفتصد هزار نفر از مردم غزه در شرایط اسفناکی به سر می‌برند.

آقای فالک گفته است که سه هفته پس از آن که تنها نیروگاه برق غزه به دلیل کمبود سوخت تعطیل شد، جریان برق طی شبانه روز به شش ساعت محدود شده است.

آقای فالک از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل مامور تهیه تهیه گزارشی در باره وضعیت حقوق بشر در مناطق اشغالی فلسطینی شده است.

این مناطق در جریان جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۶۷ به تصرف ارتش اسرائیل درآمد و سازمان ملل آن را مناطق اشغالی اعلام کرده است.

کمبود سوخت و قطعی برق بر زندگی مردم غزه اثر گذاشته و باعث شده تا وضعیت خدمات عمومی مانند بهداشت و آب و سیستم فاضلاب مختل شود.

گزارشگر سازمان ملل می‌گوید قطعی برق باعث شده تا بیمارانی که به دیالیز کلیه نیاز دارند، افراد نیازمند به عمل جراحی، و زایمان نوزادان با خطر مواجه شوند.

آقای فالک به بسته شدن مرز رفح از سوی دولت مصر نیز اشاره کرده که باعث شده تا بیماران فلسطینی ساکن غزه نتوانند برای درمان به آن کشور سفر کنند.

او در گزارش خود گفته که مقام‌های اسرائیلی نظر مساعدتری در مورد صدور مجوز برای ساکنان غزه نشان داده‌ که برای درمان فوری و ویژه در صدد ورود به اسرائیل هستند اما هزینه بالای درمان در اسرائیل باعث شده تا این گزینه در دسترس همگان نباشد.

گزارشگر سازمان ملل گفته از آنجا که بخشی از تاسیسات فاضلاب غزه به دلیل کمبود سوخت فعال نیست، ساکنان بخش هایی از شهر غزه هنگام رفت و آمد ناگزیر هستند از میان فاضلاب خام عبور کنند.

جنبش فلسطینی حماس که اداره نوار غزه در مناطق فلسطینی را به عهده دارد، چند ماه پیش نسبت به فروپاشی اقتصادی این منطقه هشدار داده و گفته بود که نابودی تونل‌هایی که از آنها برای قاچاق اجناس میان غزه و مصر استفاده می‌شد، در کنار تشدید محدودیت‌ها در گذرگاه مرزی رفح، می‌تواند به یک فاجعه انسانی منجر شود.

مطالب مرتبط