تروریست‌ها چگونه ارتباط برقرار می‌کنند؟

با پیشرفت فناوری دیجیتالی طی دو دهه گذشته ،تروریستها، گروه های جنایی و البته شهروندان قانون مدار عادی، به راه های پیشرفته تری برای برقراری ارتباط دسترسی پیدا کرده اند.

در اصل دو نوع پیام وجود دارد: سری و عمومی که هردو در معرض خطرردیابی پیام رسان قرار دارند.

تروریست‌های ماهر از خطر باقی گذاشتن رد پای دیجیتالی که می تواند باعث یافتن و شناسائی آنها شود، به خوبی آگاهند.

به همین دلیل آمریکا سال ها نتوانسته بود اسامه بن لادن را ردیابی کند چون او از طریق پیک، پیام ها و اطلاعات مورد نظر را دریافت می کرد.

مقامات سازمان های ضد تروریستی مانند اندرو پارکر،رئیس سازمان اطلاعات و جاسوسی ام آی فایو، با وجود یک پناهگاه مطمئن دیجیتالی که قانون شکنان و طراحان اقدامات تروریستی بتوانند درآن پیام های خود را پنهان کنند و بدون ترس از نظارت یا ردیابی ارتباط برقرار کنند، به شدت مخالف است.

اما مخالفان او می گویند که دولت درحوزه شخصی بیش از حد نفوذ کرده است.

مراکز تولید رسانه ای

برای انتشار گسترده اطلاعات بی شک اینترنت گزینه اصلی است.

در سال ۲۰۰۱ درست پس از حملات یازده سپتامبر به آمریکا، رهبری شبکه القاعده از مخفی گاه خود در پاکستان ویدئوهای زیادی برای شبکه تلویزیونی الجزیره که مرکزش در قطر است، فرستاد.

اما وقتی فقط شمار محدودی از این ویدئوهای ادیت شده از این شبکه پخش شد، شبکه القاعده که بسیار ناخشنود شده بود تصمیم گرفت که از اینترنت برای پخش ویدیو و پیام های خود استفاده کند.

از آن زمان تاکنون شبکه القاعده، طالبان و الشباب سومالی، تولید رسانه ای خود را دارند و پیام هایشان را که از کیفیت بالائی برخوردارند از طریق اینترنت پخش می کنند.

در یمن، شاخه آفریقایی القاعده مجله اینترنتی خود را موسوم به الهام (Inspire) منتشر می‌کند. در این مجله برای هواداران شبکه القاعده مطلب جنجال برانگیزی انتشار پیدا کرده که یکی از آنها "چگونه می توانید در آشپزخانه مادرتان بمب بسازید" بود.

Image caption در سال ۲۰۰۶ در پارک مسکو مچ یک جاسوس سازمان اطلاعاتی بریتانیا درحال حمل یک "سنگ جاسوسی" گرفته شد

گفته می شود که مجله "الهام" درواقع الهام بخش بسیاری از حملات جهادی ها درآمریکا و اروپا بوده است اما پلیس بریتانیا هشدار داده است که اگر کسی این مجله را دانلود کند بازداشت و به زندان انداخته می شود.

بی شک راه های سری بسیاری برای برقراری ارتباط وجود دارد که کارشناسان اینترنتی وکسانی که در سازمان اطلاعاتی کار می کنند از آن اطلاع دارند.

اما کسانی که گوشه گیر و منزوی هستند مثل آندرس برینگ برویک، قاتل نروژی، کمتر اثری از خود به جای می گذارند.

او مدت چهار سالی که طرح کشتار جمعی خود را می ریخت هیچ گونه تماس اجتماعی نداشت.

اما بعضی از راه های جلوگیری از رد یابی که بسیار رایج است:

سیم کارت های یک بار مصرف

روش ارزانی است. چون می شود این کارت را بدون نیاز به دادن اطلاعات شخصی خرید در تلفن همراه قرارداد و سپس آن را به دور انداخت. بسیاری از مدیران و سرمایه داران چینی و روسی از این روش برای جلوگیری از ردیابی مکالمات تلفنی خود استفاده می کنند.

روش قدیمی رساندن اطلاعات

این روشی است که در دوران جنگ جاسوسان از آن استفاده می کردند. به این ترتیب که عکس و اطلاعات در بسته بندی هایی پشت زباله دان یا پرچین قرارمی دادند و بعد یک جاسوس دیگرآن را برمی داشت . در سال ۲۰۰۶ در پارک مسکو مچ یک جاسوس سازمان اطلاعاتی بریتانیا درحال حمل یک "سنگ جاسوسی" گرفته شد. دراین سنگ یک فرستنده کارگذاشته شده بود. جاسوسان می توانند از این فرستنده پیام های مورد نظر خود را ارسال کنند.

روش مشابه دیجیتالی این روش به این صورت است که پیام مورد نظر نوشته می شود ولی فرستاده نمی شود و در قسمت پیش نویس نگاه داشته می شود وبعد به شخص مورد نظر کلمه رمز و آدرس اینترنتی فرستنده داده می شود تا به قسمت پیش نویس برود و پیام را دریافت کند و اگر لازم بود جوابش را بدهد.

پیام رسانی از طریق ایمیل و اس ام اس

تروریست ها درپیام های اینترنتی خود در مورد اهداف تروریستی از کلمات رمز استفاده می کنند چون به خوبی از خطر شناسایی آگاهند. برای مثال در حملات یازده سپتامبر به آمریکا تروریست ها در باره ساختمان های مرکز تجاری جهانی با کلمه رمز " معماری" و پنتاگون با کلمه "هنر" وکاخ سفید با کلمه "سیاست" صحبت می کردند.

شبکه های اجتماعی واتاق گفتگو و بازی های کامپیوتری

یکی از روش هایی که بیش از پیش برای پنهان کردن پیام های سری بکار می رود استفاده از این شبکه هاست که برای ورود به آن ها به کلمه رمز عبور احتیاج است.

بعضی از آنها مورد استفاده ماموران اطلاعاتی قرار می گیرد که خود را شبه نظامی توصیف می کنند.

یو اس بی

یک روش دیگر انتقال مقادیر زیادی اطلاعات که خطر آلودگی ویروس قراردارد.

پنهان‌نگاری

روش پنهان کردن یک پیام در پیامی دیگر. تصاویری که در تئوری می توانند با عنوان ناشناخته داده های زیادی را در بر بگیرند.

پیام های ماهواره ای

به رغم فناوری هایی که برای مخفی کردن تماس های تلفنی وجود دارد اما تماس های ماهواره ای به سادگی در معرض ردیابی قرار دارند به همین دلیل تروریست ها نگران استفاده از آن ها به ویژه در مناطق دوردست و کم جمعیت اند.

پیام رسانی از طریق پیک دستی

روشی که اسامه بن لادن سال ها از آن استفاده می کرد. اما با همین روش هم می توان نشانی پیام گیر را با تعقیب پیام رسان ردیابی کرد،همان گونه که رهبر شبکه القاعده ردیابی شد و در سال ۲۰۱۱ در پاکستان توسط نیروهای آمریکایی به قتل رسید.