برلوسکونی از سنای ایتالیا اخراج شد

Image caption آقای برلوسکونی امروز را "روز سوگواری برای دموکراسی" در ایتالیا توصیف کرده است

نمایندگان مجلس سنای ایتالیا سیلویو برلوسکونی نخست وزیر سابق این کشور را از سنا اخراج کردند.

با اخراج آقای برلوسکونی از سنا، او مصونیت پارلمانی خود را از دست داده و به خاطر محکومیت قضایی قبلی خود در یک پرونده فرار مالیاتی، در معرض بازداشت قرار گرفته است.

آقای برلوسکونی در جمع هواداران خود در رم پایتخت ایتالیا، امروز را "روز سوگواری برای دموکراسی" در ایتالیا توصیف کرد.

پیشتر دادگاهی در میلان ایتالیا سیلویو برلوسکونی را در یک پرونده فرار مالیاتی مجرم شناخته و به مدت دو سال از داشتن شغل در نهادهای دولتی منع کرده بود.

براساس گزارش های دریافتی، آقای برلوسکونی ۷۷ ساله به دلیل کهولت سن یا حبس خانگی خواهد شد یا به کار اجباری در حوزه خدمات عمومی مشغول می‌شود.

او اکتبر سال گذشته هم به چهارسال زندان محکوم شد ولی بر اساس یک قانون عفو مربوط به سال ۲۰۰۶ میلادی، این مدت خود به خود به یک سال کاهش یافت.

وکلای او از دادگاه عالی ایتالیا تقاضای تجدید نظر در حکم یک سال حبس و محرومیت از فعالیت سیاسی را کرده بودند.

دادگاهی که حکم قبلی را صادر کرد، به پرونده‌ای رسیدگی می‌کرد که در آن، سیلویو برلوسکونی متهم شده بود که در درز مفاد مکالمه‌ یکی از رقبای سیاسی‌ خود به مطبوعات ایتالیا دست داشته است.

گفته می‌شود که نهادهای قانونی ایتالیا این مکالمه را شنود کرده بودند و جزئیات مربوط به آن در روزنامه‌ای تحت مدیریت برادر آقای برلوسکونی منتشر شد.

سیلویو برلوسکونی در سال های اخیر با چند مورد اتهام، از جمله فساد در حسابرسی، شهادت دروغ در دادگاه، رشوه، فساد مالی و داشتن رابطه جنسی با افراد زیر سن قانونی روبه رو بوده است.

پرونده‌های اتهامی نخست وزیر سابق ایتالیا، در چند دادگاه این کشور در حال رسیدگی هستند.

مطالب مرتبط