تاجیکستان توافق هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ را 'خوشحال کننده' خواند

Image caption توافق هسته‌ای میان ایران و گروه "پنج به علاوه یک" در نشستی در ژنو به دست آمد

وزارت امور خارجه تاجیکستان با انتشار بیانیه‌ای از توافق هسته‌ای حاصل شده میان ایران و گروه "پنج به علاوه یک" در ژنو ابراز خوشحالی کرده است.

در این بیانیه که روز چهارشنبه ۲۷ نوامبر منتشر شد، آمده است که اعتراف به حق مسلم ایران به اجرای برنامه مسالمت‌آمیز هسته‌ای از یک سو و لغو برخی از تحریمهای اعمال شده علیه این کشور از نتایج مثبت این توافق است.

وزارت خارجه تاجیکستان گفته است: "تاجیکستان از این اقدامات اولیه با قناعتمندی استقبال نموده، امیدوار است که مرحله‌های بعدی گفت و شنیدها به حل‌ و‌ فصل نهایی این قضیه مساعدت نموده، (این توافق) برای تقویت صلح و ثبات در این منطقه حساس زمینه خوبی خواهد شد."

ایران و شش قدرت جهانی، یعنی آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین، صبح روز یکشنبه ۲۴ نوامبر پس از سالها مذاکره به توافقی شش ماهه رسیدند که قدم اول برای توافق نهایی درباره جنبه‌های مورد مناقشه برنامه اتمی ایران محسوب می‌شود.

توافق شش ماهه در ژنو به کاهش برخی فعالیتهای هسته‌ای ایران، از جمله در سطح ۵ درصد نگاه داشتن غنی‌سازی اورانیوم در برابر کاهش برخی تحریمهای بین‌المللی منجر شد.

این توافق واکنشهایی را در داخل ایران، منطقه و جهان به دنبال داشته است. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، توافقنامه ژنو را "اشتباهی تاریخی" توصیف کرد. اما باراک اباما، رئیس جمهوری آمریکا، از این توافق دفاع کرده است.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، شب گذشته در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت که این توافق "با حمایت و رضایت همه جناحها در داخل حکومت ایران، از جمله مقام رهبری، و با پشتیبانی و اراده مردم این کشور به دست آمده است." وی گفت که جانب ایران قبل از این توافق با برخی از قدرتهای بزرگ وارد مذاکره شده بود.

رهبران برخی از کشورهای دیگر جهان نیز توافق ایران با شش قدرت جهانی را گامی مهم برای دستیابی به حل منافشات هسته‌ای این کشور دانسته‌اند. پیشتر برخی از شخصیتهای سیاسی و تحلیلگران در تاجیکستان نیز از این توافق استقبال کرده بودند.

ایران از سرمایه‌گذاران اصلی طرحهای راهبردی دولت تاجیکستان محسوب می‌شود. این کشور تونل موسوم به "استقلال" در شمال و نیروگاه "سنگتوده-۲" را در جنوب تاجیکستان بنیاد کرده است.

مقامات و بسیاری از کارشناسان در تاجیکستان معتقدند که حل مناقشه هسته‌ای ایران و لغو تحریمها علیه آن کشور برای تاجیکستان نیز پیامدهای مثبتی خواهد داشت.

دو کشور همچنین از مشترکات زبانی و فرهنگی برخوردارند و برای دستیابی به امنیت و ثبات در افغانستان، کشور دیگر همسایشان تلاشهای مشترکی انجام می‌دهند. مقامات تاجیک می‌گویند، که حل مناقشات هسته‌ای ایران برای تضمین ثبات در منطقه نیز اهمیت ویژه‌ای دارد.

مطالب مرتبط