پرواز هواپیماهای ژاپن و کره‌جنوبی بر فراز حریم هوایی حفاظت شده چین

Image caption سه جزیره غیر مسکون مورد مناقشه چین و ژاپن در دریای چین شرقی، در ژاپن آنها را سنکاکو و در چین دیائویو می‌نامند.

ژاپن و کره‌جنوبی هواپیماهای نظامی خود را بر فراز حریم شناسایی دفاع هوایی که چین بتازگی تعیین کرده‌ به پرواز درآورده‌اند تا عزم این کشور را در حفاظت از این حریم ارزیابی کنند.

چین این حریم شناسایی دفاع هوایی (ADIZ) را شنبه (دوم آذر) مشخص و اعلام کرد از آن حفاظت خواهد کرد.

این کشور از هواپیماهایی که قصد پرواز را در این حریم دارند خواسته بود برنامه پرواز و هویت خود را اطلاع دهند و با کنترل هوایی چین در تماس باشند، در غیر صورت ممکن است با "اقدامات اضطراری دفاعی" روبرو شوند.

چین از تعیین این حریم هوایی دفاع کرده و آن را "اقدامی عادی" و "مطابق قوانین و عرف بین‌المللی" توصیف کرده است.

این حریم فضای هوایی جزیره‌های مورد مناقشه چین با ژاپن و تایوان را در دریای چین شرقی در بر می‌گیرد.

ژاپن و کره‌جنوبی برخلاف خواست چین پرواز این جنگنده‌ها را به اطلاع پکن نرسانده‌اند.

یوشیدا سوگا یکی از سخنگویان ارشد دولت ژاپن گفت هواپیماهای ژاپن "پروازهای شناسایی" معمول خود را بر فراز دریای چین شرقی انجام داده‌اند اما به زمان این پروازها اشاره‌ای نکرد.

"ما بخاطر چین در این فعالیت‌ها تغییری نخواهیم داد."

وزارت دفاع کره جنوبی هم اعلام کرده سه شنبه یک پرواز در این حریم هوایی داشته است.

یونگ بیونگ سه وزیر خارجه گره جنوبی دیروز گفت اقدام چین شرایط حساس منطقه را بیش از پیش دشوار کرده و "رقابت و مناقشه را بین بازیگران منطقه شدیدتر کرده است."

کره جنوبی امروز (پنج شنبه ۷ آذر) با چین در این مورد مذاکره کرد که بدون نتیجه به پایان رسید.

آمریکا هم اقدام چین را محکوم کرد و آن را "تلاشی برای بی ثباتی" در منطقه خواند و دو روز پیش هم دو بمب افکن B-۵۲ غیر مسلح را بر فراز این حریم هوایی به پرواز در آورد.

جو بایدن، معاون باراک اوباما هفته آینده به چین سفر خواهد کرد و به گفته یکی از مقامات ارشد دولت آمریکا، آقای بایدن در این سفر "نگرانی آمریکا را مستقیما به اطلاع چین خواهد رساند و از این کشور درباره اهدافش از این اقدام آن هم در این زمان توضیح خواهد خواست."

در همین حال آلبرت دل روزاریو وزیر خارجه فیلیپین گفته است تعیین حریم هوایی در دریای چین شرقی بر مناقشات منطقه‌ای در دریای چین جنوبی تاثیر خواهد گذاشت.

آقای دل روزاریو گفته است: "این تهدید وجود دارد که چین حریم هوایی دریای چین جنوبی را هم بخواهد کنترل کند."

"این کار تمام حریم هوایی منطقه را به حریم هوایی داخلی چین تبدیل خواهد کرد. این تخلفی است که امنیت پروازهای غیرنظامی را به خطر خواهد انداخت."

"بعلاوه امنیت ملی کشورهای منطقه را هم تضعیف خواهد کرد."

این اظهارات در حالی بیان شد که چین ناو هواپیمابر لیائونینگ و چند ناو دیگر رار برای مانور نظامی به دریای چین جنوبی فرستاده است.

بجز فیلیپین، ویتنام، مالزی، تایوان و برونئی هم با چین بر سر مالکیت جزایری در دریای چین جنوبی مناقشه دارند.

مطالب مرتبط